Monitor Prawniczy

nr 12/1999

Adwokatura i adwokaci w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym

Ferdynand Rymarz
Autor jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
Abstrakt

Adwokatura wniosła istotny wkład w zainicjowanie publicznej dyskusji oraz działań w zakresie wprowadzenia w Polsce sądowej kontroli konstytucyjności aktów normatywnych1. Autor omawia pozycję i uprawnienia zarówno adwokatów w postępowaniu przed TK, a także samej Naczelnej Rady Adwokackiej.

Uprawnienia Naczelnej Rady Adwokackiej

Naczelna Rada Adwokacka jako ogólnokrajowa organizacja zawodowa - obok innych uprawnionych podmiotów - ma prawo występowania z wnioskami do TK w sprawach:

1) zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją,

2) zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie,

3) zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami,

4) zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych,

5) skargi konstytucyjnej, o której mowa w art. 79 ust. 1 Konstytucji, jeżeli akt normatywny dotyczy spraw objętych jej zakresem działania2.

Jest to regulacja rangi konstytucyjnej, która zastąpiła poprzednie unormowanie ustawowe, krytykowane za możliwość dowolności określania drogi do TK w zależności od doraźnych celów politycznych3.

Podobny stan prawny istniał pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy [...]