Monitor Prawniczy

nr 1/1999

Odszkodowanie z ubezpieczenia AC

Kazimierz J. Pawelec
Autor jest adwokatem w Warszawie.
Abstrakt

Problematyka dotycząca umowy ubezpieczenia auto - casco wywołuje duże kontrowersje w praktyce. Określony przez zakłady ubezpieczeń zakres ochrony ubezpieczeniowej, terminy likwidacji szkód oraz możliwości ustalenia wartości odszkodowania został przedstawiony przez Autora na tle orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Wedle ogólnej zasady, odszkodowanie ubezpieczeniowe z AC ma za zadanie pokryć szkodę, jaką poniósł ubezpieczający w wyniku wypadku ubezpieczeniowego. Przyznanie odszkodowania nie może doprowadzić do jego bezpodstawnego wzbogacenia. Innymi słowy, zadaniem dobrowolnego ubezpieczenia auto-casco jest ochrona ubezpieczonego od skutków takich zdarzeń, jak uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież jego pojazdu mechanicznego. Zaznaczenia wymaga przy tym okoliczność, że w umownym, dobrowolnym ubezpieczeniu auto-casco obowiązek naprawienia przez zakład ubezpieczeń szkody w pojeździe uzależniony został od tego, czy szkoda ta powstała ze zdarzeń, które wymienione zostały przez dany zakład ubezpieczeń w ogólnych warunkach prowadzonego przez niego ubezpieczenia AC (O.W.U.). Chodzi więc o to, czy zakład ubezpieczeń zapewnia ochronę ubezpieczeniową w przypadkach wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC, które stanowią integralną część zawartej umowy ubezpieczenia, czy też nie zachodzą okoliczności wyłączające tego rodzaju powinność odszkodowawczą.

Analiza ogólnych warunków ubezpieczenia auto-casco (O.W.U.) poszczególnych zakładów ubezpieczeń pozwala na wyciągnięcie pewnych ogólniejszych wniosków. Z reguły bowiem ubezpieczeniem AC objęte są szkody spowodowane uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą pojazdu oraz jego wyposażenia standardowego (chyba że została zawarta umowa ubezpieczenia chroniąca tzw. wyposażenie dodatkowe).