Abstrakt
ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych jest podstawowym aktem prawnym dotyczącym reformy systemu emerytalnego. Autorka omawia ogólne zasady ubezpieczeń społecznych (emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe), wysokość i sposób pobierania składek i ich podstaw w odniesieniu do adwokatów i radców prawnych.
Dnia 1.1.1999 r. wchodzi w życie ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej System UbezpSpołU (Dz.U. Nr 137, poz. 887). Jest to pierwszy akt prawny, który zapowiada generalną zmianę dotyczącą emerytur i rent oraz innych świadczeń przysługujących z tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Najkrócej mówiąc, celem reformy emerytalnej jest ścisłe powiązanie wysokości przyszłej emerytury z wysokością składek wpłacanych przez konkretnego ubezpieczonego, a także z wiekiem osoby przechodzącej na emeryturę. Nowy system gwarantuje ubezpieczonemu, na bieżąco, informacje o zgromadzonych na jego własnym, indywidualnym koncie składkach na poszczególne rodzaje ubezpieczeń społecznych, które będą miały wpływ na prawo do świadczeń i ich wysokość.
Reforma systemu ubezpieczeń społecznych spowoduje, że przyszli emeryci będą otrzymywać emeryturę z dwóch obowiązkowych źródeł (I i II filar) oraz z ubezpieczeń dobrowolnych (III filar).
I filar - jest oparty (podobnie jak w starym systemie) na przepływie składki od osób pracujących do osób uprawnionych do emerytury. Jednak wysokość świadczenia emerytalnego będzie ściśle związana z sumą odprowadzanych składek. Nabyte wcześniej uprawnienia emerytalne, tj. przed wejściem w życie nowego systemu, zostaną przeliczone, według starych zasad, na tzw. kapitał początkowy, z którym obecnie pracujący wejdą do nowego systemu.