Abstrakt
Nowe przepisy o gwarancji oraz rękojmi dają nabywcom określone przywileje, ale nakładają także pewne obowiązki. Tak samo jest z producentami, importerami czy sprzedawcami. Każdego roku sprzedawanych jest kilkadziesiąt tysięcy nowych samochodów, urządzeń o skomplikowanej budowie, składających się z wielu mechanizmów. Część z nich może okazać się wadliwa, toteż nabywcy będą zmuszeni uruchomić przewidziane w książkach gwarancyjnych procedury reklamacyjne, a w ostateczności, skierować sprawy na drogę postępowania sądowego. Ocena, czy określony pojazd odpowiada standardom bezpieczeństwa jest domeną biegłych sądowych z dziedziny techniki samochodowej. Dowód z ich opinii nabiera szczególnego znaczenia w tego rodzaju sporach, niezależnie czy ich podstawą były przepisy o gwarancji czy o rękojmi. Dziedzina wiedzy, której arkana zgłębili wskazani biegli jest specyficzna. Bez ich zdania nie sposób rozstrzygnąć tego rodzaju sporu. Z tego wynika potrzeba omówienia tego zagadnienia.
I. Biegły a świadek
Opinia biegłego ds. techniki samochodowej w tego rodzaju sprawach stanowi jeden z najważniejszych osobowych środków dowodowych. Jest to jednak środek szczególnego rodzaju, różniący się od zeznań świadków czy relacji stron. O ile bowiem zeznanie świadka jest tylko prostą reprodukcją wrażeń odebranych w przyszłości, o tyle opinia biegłego stanowi refleksyjną interpretację znanych już faktów. Faktów już znanych dotyczy także relacja strony, która jednak różni się od zeznań i opinii tym zwłaszcza, że składana jest we własnym interesie.
Szczególny charakter opinii biegłego nie oznacza jednak, że ten środek dowodowy nie zawiera elementów zbliżających jego pozycję do roli świadka.