Abstrakt
Szczegółowa analiza przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących podziału nieruchomości prowadzi autora do następującej konkluzji: Przejęcie przez gminę z mocy prawa części nieruchomości pod drogę w trybie art. 98 ust. 1 jest przymusową komunalizacją nieruchomości. Nakładem Wydawnictwa C.H. Beck ukazała się właśnie w serii “Krótkie komentarze” publikacja książkowa autorstwa Mariana Wolanina “Ustawa o gospodarce nieruchomościami”.
I. Wprowadzenie
Od dnia 1.1.1998 r. obowiązuje ustawa z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 115, poz. 741; dalej GospNierU), która w zupełnie nowy sposób uregulowała m.in. problematykę podziałów nieruchomości:
W poprzednio obowiązującej ustawie z 29.4.1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127 ze zm.) o podziale nieruchomości traktował jedynie przepis art. 10, który mimo skąpej treści normatywnej był wielokrotnie przedmiotem orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, a nawet i Trybunału Konstytucyjnego.
Pomimo, że obecna regulacja tego problemu ujęta jest w sposób szczegółowy, a przy tym bardziej przejrzysty, problemem nastręczającym wiele wątpliwości, również w orzecznictwie sądowym, może być wydzielanie z nieruchomości ulegającej podziałowi części przeznaczonej pod urządzenie dróg dojazdowych do nowo utworzonych działek i przejmowanie tych części z mocy prawa na własność gminy. W istocie rzeczy takie przejmowanie przez gminę jest przymusową komunalizacją nieruchomości za odszkodowaniem należnym dotychczasowemu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu.
Przedmiotem niniejszej analizy uczyniono jedynie problematykę wydzielenia z nieruchomości ulegającej podziałowi części przeznaczonej pod drogę, uregulowaną w przepisach art. 92-100 GospNierU.