Abstrakt
Ustawa z 20.6.1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych wielokrotnie nowelizowana1, w najbliższych latach doczeka się niewątpliwie nowego ksztaltu. Musi się tak stać, zwłaszcza wobec uchwalenia nowej Konstytucji2. Oznacza to, że zostanie opracowana nowa ustawa, scalająca to, co powinno być przejęte z dotychczasowej ustawy i wprowadzająca nowe treści dostosowując ustrój polskiego sądownictwa do rozwijającego się państwa prawa i prawa europejskiego. Dziś istniejące luki w ustroju sądów wypełniają nowele do ustawy, które jednakże ze względu na szybkość procesu legislacyjnego nie zawsze i nie do końca rozwiązują rodzące się problemy, bądź nie czynią tego dostatecznie jasno. Zatem pytań, omówień i wykładni nigdy nie jest za wiele. Przyczynkiem do tych zmian może być więc niniejsza opinia.
I. Akty prawne
Spośród nowel zmieniajacych ustawę - Prawo o ustroju sądów powszechnych na szczególną uwagę zasługują:
- ustawa z 21.8.1997 r. o zmianie ustaw - Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o prokuraturze - Dz.U. Nr 17, poz. 752 (zwana dalej “ustawą z 21.8.1997 r.”) oraz
- ustawa z 28.8.1997 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych ustaw - Dz.U. Nr 124, poz. 782 (zwana dalej “ustawą z 28.8.1997 r.”).
II. Nowela z 21.8.1997 r.
1. Ustawa z 21.8.1997 r. zawiera trzy istotne (nowe bądź poszerzone) regulacje prawne dla polskiego sądownictwa.
Dotyczą one:
- powołania w sądownictwie powszechnym instytucji referendarza sądowego,
- wydłużenia aplikacji sądowej i prokuratorskiej,
- zwiększenia uprawnień kuratorów sądowych.