Abstrakt
Obowiązująca obecnie ustawa - Prawo o ruchu drogowym, zwana potocznie Kodeksem drogowym, została uchwalona 14 lat temu (1.2.1983 r). W okresie jej obowiązywania zmieniły się istotnie warunki funkcjonowania gospodarki i państwa. Rozwojowi motoryzacji towarzyszą również zjawiska negatywne. Liczne są ofiary ruchu drogowego. Pomimo postępu techniki, samochody nadal należą do największych emitentów zanieczyszczeń. Na szeroką skalę występują kradzieże pojazdów. Wszystkie te czynniki stanowiły przyczynę wprowadzenia wielu nowatorskich rozwiązań w nowym Kodeksie drogowym.
I. Zakres zmian w nowym Kodeksie drogowym
prawo drogowe należy do tych dziedzin prawa, którego normy mają uniwersalny charakter. Dotyczą niemal każdego, kto porusza się po drogach, przede wszystkim pieszych, którzy w ruchu drogowym są uczestnikami dominującymi oraz kierujących różnego rodzaju pojazdami.
Dnia 1.1.1998 r. wejdzie w życie nowa ustawa - Prawo o ruchu drogowym uchwalona 20.6.1997 r. (Dz.U. Nr 98, poz. 602), zwana dalej Kodeksem. W stosunku do stanu dotychczasowego, nowy kodeks drogowy wprowadził wiele zmian. Mają one różny charakter i znaczenie dla poszczególnych adresatów. Dla uczestników ruchu drogowego ważne znaczenie mają zmiany wprowadzone w przepisach określających zasady ruchu drogowego. Choć zmiany te nie mają charakteru zasadniczego, to jednak bez ich znajomości nie będzie możliwe bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym po wejściu Kodeksu w życie. Szeroki zakres zmian został wprowadzony w przepisach dotyczących pojazdów. Mają one ważne znaczenie przede wszystkim dla właścicieli i posiadaczy pojazdów, organów administracji rządowej i samorządowej, producentów i importerów pojazdów, przedmiotów ich wyposażenia i części oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie badań technicznych pojazdów. Najszerszy zakres zmian Kodeks wprowadził w przepisach dotyczących kierujących. Mają one zastosowanie do wszystkich kierujących, organów administracji rządowej i samorządowej, podmiotów prowadzących szkolenie i egzaminowanie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz zajmujących się badaniami lekarskimi i psychologicznymi tych osób i kierowców. W określonym zakresie dotyczą sądów, prokuratury i kolegiów do spraw wykroczeń. Zmiany wprowadzone w przepisach określających zasady wykonywania kontroli ruchu drogowego, dotyczą szerokiego zakresu różnych podmiotów.