Abstrakt
W MoP Nr 4/1997 przedstawiony został artykuł poświęcony kierunkom zmian i głównym założeniom reformy prawa spółek handlowych. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację w omówieniu prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Przedstawiamy w nim harmonogram całokształtu zmian, jakie czekają nasze ustawodawstwo w zakresie prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa gospodarczego, procedury cywilnej oraz prawa międzynarodowego prywatnego.
Skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego
Przewodniczący Prof. dr Zbigniew Radwański
Zastępca Przewodniczącego Prof. dr hab. Tadeusz Ereciński
Sekretarz Komisji Sędzia Katarzyna Gonera
Członkowie: Sędzia SN Gerard Bieniek
Prof. dr hab. Andrzej Całus
Prof. dr hab. Marian Kępiński
Prof. dr hab. Ewa Łętowska
Prof. dr hab. Andrzej Mączyński
Prof. dr hab. Maksymilian Pazdan
Prof. dr hab. Jerzy Rajski
Wiceprezes NSA Włodzimierz Ryms
Prof. dr hab. Stanisław Sołtysiński
Prof. dr hab. Feliks Zedler
Prof. dr hab. Czesława Żuławska
I. Uwagi wstępne
Rada Ministrów uchwałą Nr 109/96 z 17.9.1996 r. utworzyła Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, która podjęła działalność w 5.12.1996 r. - bezpośrednio po powołaniu jej składu.
W myśl § 6 wspomnianej uchwały do zadań Komisji należy przygotowanie “projektów ustaw o podstawowym znaczeniu w systemie prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego, w szczególności zmieniających Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz Kodeks handlowy, z uwzględnieniem zadań wynikających z potrzeb harmonizacji prawa polskiego z prawem europejskim”. Prace te poprzedzać ma przygotowanie założeń i ogólnych kierunków zmian we wspomnianych obszarach prawa. Jest to potrzebne nie tylko dla właściwego zorganizowania prac Komisji, ale również z tego względu, że Minister Sprawiedliwości może przedstawiać Komisji inne projekty aktów prawnych w celu oceny ich zgodności ze wspomnianymi zasadami (§ 6 ust. 2 cyt. uchwały).
Zagadnienia te były przedmiotem obrad Komisji na dwóch jej pierwszych posiedzeniach 5.12.1996 r. i 8.1.1997 r., które doprowadziły do następujących ustaleń.
II. Zadania ogólne
l. Komisja uznała za rzecz oczywistą, że harmonizacja prawa prywatnego i służącego mu postępowania cywilnego z prawem europejskim powinna być skojarzona z realizacją ogólnych postulatów prawidłowej - pod względem technicznym i funkcjonalnym - legislacji. Dla wykonania swych zadań Komisja winna więc: