Abstrakt
Wśród najważniejszych zadań Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego znalazł się projekt gruntownej reformy prawa spółek handlowych. W dniu 16.2.1997 r. zespół powołany przez Komisję w składzie:
prof. dr hab. S. Sołtysiński (UAM) - przewodniczący,
prof. dr hab. A. Szajkowski (Instytut Nauk Prawnych PAN) oraz
prof. dr hab. J. Szwaja (UJ),
przedłożył szczegółowe założenia tej reformy. Przedstawiony Komisji Kodyfikacyjnej projekt ustawy - Prawo spółek handlowych został przez nią zatwierdzony. W niniejszym artykule przedstawiamy kierunki zmian oraz główne założenia opracowywanej ustawy.
I. Wprowadzenie
1. Zakres Ustawy - uwagi ogólne
(1) Celem nowej ustawy jest wyczerpujące uregulowanie problematyki prawa spółek handlowych, normowanej obecnie przede wszystkim w kh. Zakłada się przy tym uchylenie obecnego KH i przeniesienie niektórych jego instytucji do KC. Uchylenie KH połączone będzie jednak z utrzymaniem w maksymalnie szerokim zakresie dotychczasowych jego postanowień, przy jednoczesnym powiększeniu ich katalogu i rozbudowaniu rozmaitych typów przekształceń znanych form spółek (np. spółek osobowych w spółki kapitałowe oraz spółek kapitałowych w spółki osobowe). Zakłada się także wprowadzenie części ogólnej, która normować będzie szereg zagadnień wspólnych dla wszystkich spółek handlowych, w tym także ich typów szczególnych, unormowanych poza projektowaną Ustawą. W tym ostatnim zakresie ustawa wykraczać będzie daleko poza ramy KH i kodyfikacji europejskich.