Monitor Prawniczy

nr 4/1997

Założenia reformy prawa spółek handlowych (z prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego) Warszawa, 25 lutego 1997 r.

Abstrakt

Wśród najważniejszych zadań Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego znalazł się projekt gruntownej reformy prawa spółek handlowych. W dniu 16.2.1997 r. zespół powołany przez Komisję w składzie:

• prof. dr hab. S. Sołtysiński (UAM) - przewodniczący,

• prof. dr hab. A. Szajkowski (Instytut Nauk Prawnych PAN) oraz

• prof. dr hab. J. Szwaja (UJ),

przedłożył szczegółowe założenia tej reformy. Przedstawiony Komisji Kodyfikacyjnej projekt ustawy - Prawo spółek handlowych został przez nią zatwierdzony. W niniejszym artykule przedstawiamy kierunki zmian oraz główne założenia opracowywanej ustawy.

I. Wprowadzenie

1. Zakres Ustawy - uwagi ogólne

(1) Celem nowej ustawy jest wyczerpujące uregulowanie problematyki prawa spółek handlowych, normowanej obecnie przede wszystkim w kh. Zakłada się przy tym uchylenie obecnego KH i przeniesienie niektórych jego instytucji do KC. Uchylenie KH połączone będzie jednak z utrzymaniem w maksymalnie szerokim zakresie dotychczasowych jego postanowień, przy jednoczesnym powiększeniu ich katalogu i rozbudowaniu rozmaitych typów przekształceń znanych form spółek (np. spółek osobowych w spółki kapitałowe oraz spółek kapitałowych w spółki osobowe). Zakłada się także wprowadzenie części ogólnej, która normować będzie szereg zagadnień wspólnych dla wszystkich spółek handlowych, w tym także ich typów szczególnych, unormowanych poza projektowaną Ustawą. W tym ostatnim zakresie ustawa wykraczać będzie daleko poza ramy KH i kodyfikacji europejskich.