Monitor Prawniczy

nr 4/1997

Konsekwencje prawne zmiany przepisu art. 3 KPC w postępowaniu procesowym

Andrzej Kallaus
Autor jest asystentem w Zakładzie Prawa Cywilnego i Prawa Pracy Filii UMCS w Rzeszowie.
Abstrakt

Nowelizacja KPC z 1.3.1996 r. zmieniając brzmienie art. 3 modyfikuje istotnie zasadę prawdy obiektywnej na rzecz zasady prawdy formalnej, co w konsekwencji pozwala na pełniejszą realizację równie ważnej dla procesu cywilnego zasady kontradyktoryjności. W obecnym KPC brak jest przepisów, które by nakazywały orzekanie zgodnie z faktycznym stanem rzeczy. Jednak jeżeli strony przedstawią materiał zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek, wydany wyrok będzie również odpowiadał prawdzie obiektywnej. Autor analizuje szczegółowo konsekwencje prawne dokonanej zmiany.


1. Uwagi ogólne

W literaturze i orzecznictwie można wyróżnić dwie przeciwstawne zasady rządzące postępowaniem cywilnym, a mianowicie zasadę prawdy obiektywnej oraz zasadę prawdy formalnej. Zasada prawdy obiektywnej wyraża się w postulacie wydania przez sąd orzeczenia odpowiadającego rzeczywistości. Przeto zadaniem organu orzekającego w procesie podporządkowanemu owej idei jest dążenie do wyjaśnienia wszystkich istotnych dla rozstrzygnięcia okoliczności w celu wykrycia realnie istniejącego stosunku prawnego łączącego obie strony sporu. Przyjęcie prawdy obiektywnej jako zasady wiąże się z koniecznością przyznania sądowi niezbędnych środków do ustalenia rzeczywistego stanu faktycznego. Dokonanie takich ustaleń jest możliwe tylko o tyle, o ile sąd jest władny wyjść poza obręb przedstawionego przez strony materiału dowodowego i przeprowadzić dochodzenie w celu wykrycia nowych faktów i dowodów. Zgoła inne założenia leżą u podstaw postępowania cywilnego opartego na zasadzie prawdy formalnej. Zamierzeniem sądu jest wówczas rozstrzygnięcie sprawy w ramach okoliczności i środków dowodowych zaofiarowanych przez strony, chociażby wydane na tej podstawie orzeczenie nie odpowiadało rzeczywistości. Sąd w procesie, w którym obowiązuje zasada prawdy formalnej, pozostaje w zasadzie bierny przy gromadzeniu materiału dowodowego ograniczając się jedynie do zakwalifikowania pod względem prawnym ustalonego stanu faktycznego1. Przeto rozwinięciem zasady prawdy formalnej jest zasada kontradyktoryjności. Nie oznacza to jednak, iż zasada ta może funkcjonować tylko w systemie opartym na założeniu prawdy formalnej. Wręcz przeciwnie, do ustalenia we współczesnym procesie jakiejkolwiek prawdy czy to obiektywnej, czy to formalnej niezbędne jest wdanie się przez strony w spór, w którym każda przedstawia swoje racje wraz z dowodami na ich poparcie. Jednakże w systemie hołdującym prawdzie formalnej zasada sporności jest dominująca. Natomiast w procesie opartym na zasadzie prawdy obiektywnej kontradyktoryjność zostaje uzupełniona przez inicjatywę sądu dążącego do ustalenia rzeczywistego stanu faktycznego.

2. Zasada prawdy obiektywnej i formalnej w polskiej procedurze w ujęciu historycznym

Zasadę prawdy formalnej przyjął ustawodawca na gruncie k.p.c. z 1932 r.2. Mimo to, sąd mógł na podstawie art. 251 k.p.c. dopuścić dowód z urzędu, jeżeli powziął o nim wiadomość z oświadczeń stron lub z akt sprawy. Wypada jednak zaznaczyć, że mocą przepisów tegoż kodeksu inicjatywa sądu w zakresie przeprowadzenia dowodu na podstawie powyższego uregulowania została w znacznym stopniu ograniczona. Sąd nie mógł bowiem dopuścić ani dowodu z dokumentu, ani dowodu ze świadków, jeżeli sprzeciwiły się temu obie strony (art. 266 i art. 282 k.p.c.)3. O formalnym charakterze postępowania cywilnego świadczył także fakt, iż sąd był władny w pewnych wypadkach poprzestać na okolicznościach przytoczonych przez jedną ze stron bez potrzeby ich sprawdzenia pod względem zgodności z istniejącym stanem rzeczy. I tak np., w myśl art. 246 k.p.c. nie wymagały dowodu fakty przyznane w przewodzie sądowym przez stronę przeciwną. Natomiast na podstawie art. 359 § 2 k.p.c. należało - przy ferowaniu wyroku zaocznego - przyjąć za prawdziwe oświadczenia faktyczne przytoczone w pozwie, jeśli nie były sprzeczne z dowodami znajdującymi się w aktach sprawy.

Ustawa z 20.7.1950 r.4 zmieniła powyższe zasady nadając postępowaniu cywilnemu chrakter materialny. W konsekwencji sąd mógł oprzeć się na przytoczeniach faktycznych tylko o tyle, o ile nie budziły one uzasadnionych wątpliwości co do ich zgodności z istotnym stanem rzeczy (art. 238 § 1, art. 218 § 2 i art. 345 § 2d KPC). Wspomniana ustawa pozbawiła też strony możliwości [...]