Monitor Prawniczy

nr 10/1997

Dochodzenie roszczeń z art. 36 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 7.7.1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym

Tadeusz Kasiński
Autor jest em. sędzią Sądu Najwyższego
Abstrakt

Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym z 1994 r. (dalej ZagospPrzestrzU) wprowadziła nieznaną poprzednim ustawom o planowaniu przestrzennym instytucję prawną w postaci ustanowienia po stronie gminy, która sporządziła i wprowadziła w życie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, obowiązku wykupienia od właściciela przejętej nieodpłatnie na cele publiczne nieruchomości. Przyznane właścicielowi roszczenie w tym kierunku powinno być zrealizowane przez gminę w terminie 6 miesięcy, łącznie z wypłatą należności z tytułu wykupu. Ustawa nie wskazała prawnych konsekwencji oraz środków, które przysługiwałyby właścicielowi nieruchomości, w przypadku niewypełnienia przez gminę tych obowiązków, wprowadzając do unormowań jedynie lakoniczne postanowienie, że "spory w tych sprawach rozstrzygają sądy powszechne". Celem niniejszego opracowania jest wyjaśnienie tych zbyt szczupłych unormowań przez konfrontację ich z porównywalnymi przepisami Kodeksu cywilnego oraz z dotyczącymi podobnej problematyki rozwiązaniami Kodeksu pracy łącznie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w tej dziedzinie, a tym samym utworzenie swego rodzaju praktycznego vademecum dla zainteresowanych wprowadzoną instytucją prawną.

I. Charakter prawny roszczeń

Art. 36 [Uprawnienia związane z uchwaleniem lub zmianą planu]

1. Jeżeli w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub jej części (...) stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy:

  1. odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę, albo:
  2. wykupienia nieruchomości lub jej części, lub
  3. zamiany nieruchomości na inną.

1. Roszczenia odszkodowawcze znane są prawu cywilnemu i szeroko w nim unormowane, zbędne jest więc bliższe charakteryzowanie pojęcia odszkodowania wymienionego w pkt 1. Zastanowienia natomiast wymaga użyty w nim zwrot "rzeczywista szkoda". Kodeks cywilny definiując w art. 361 pojęcie odszkodowania stanowi w § 2 tego artykułu, że w braku odmiennego przepisu lub postanowienia umowy naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (damnum emergens, lucrum cessans).