Abstrakt
Nowelizacja ustawy z 28.7.1990 r. o działalności ubezpieczeniowej1 dokonana ustawą z 8.6.1995 r.2 wprowadziła również istotne zmiany w uregulowaniach dotyczących Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Z tego też względu oraz z uwagi na rolę jaką Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni na rynku ubezpieczeniowym, wydaje się celowe przybliżenie Czytelnikowi aktualnych rozwiązań prawnych dotyczących tej instytucji prawa ubezpieczeniowego.
I. Uwagi wstępne
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) utworzony został ustawą z 28.7.1990 r. o działalności ubezpieczeniowej. Jest to więc instytucja funkcjonująca dopiero od kilku lat w polskim systemie ubezpieczeń gospodarczych. Mówiąc najogólniej, UFG stanowi niejako uzupełnienie obowiązującego systemu ubezpieczeń i spełnia przede wszystkim funkcje ochronne na polskim rynku ubezpieczeniowym3, gwarantuje bowiem osobom poszkodowanym wypłatę odszkodowania ubezpieczeniowego w określonych sytuacjach. Ta funkcja UFG ma więc istotne znaczenie dla osób poszkodowanych wskutek różnych zdarzeń losowych.
Obszerna nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej dokonana ustawą z 8.6.1996 r. objęła również w znacznym zakresie uregulowania dotyczące UFG. Przede wszystkim znacznemu rozszerzeniu uległ zakres zadań UFG, a to w związku z przejęciem zadań dotychczasowego Funduszu Ochrony Ubezpieczonych, która to instytucja uległa równocześnie likwidacji, a zadaniem jej było wypłacanie odszkodowań w razie niewypłacalności zakładu ubezpieczeń. Te zadania UFG miał przejąć w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie noweli z 8.6.1995 r., czyli do 22.1.1996 r. Zakres merytorycznych zmian w uregulowaniach UFG uzasadnia potrzebę całościowego omówienia tej instytucji.