Abstrakt
W polskim systemie prawnym prawo własności może należeć do dwóch lub więcej podmiotów, wówczas każdemu z nich przysługuje ono niepodzielnie. W tym przypadku mamy wówczas do czynienia z pojęciem „współwłasności”. Udział, który wyznacza zakres uprawnień i obowiązków współwłaściciela względem rzeczy wspólnej, jest wyrazem partycypacji współwłaściciela we wspólnym prawie własności1.
Przepisy ustawy z 23.4.1964 r. – Kodeks cywilny dotyczące wykonywania zarządu rzeczą wspólną przez współwłaścicieli w częściach ułamkowych nie rozstrzygają w sposób wyraźny szeregu kwestii dotyczących charakteru prawnego zgody współwłaściciela na dokonanie czynności zarządu, skutków udzielenia takiej zgody oraz skutków podjęcia czynności zarządu bez zgody większości lub wszystkich współwłaścicieli. Niniejsze opracowanie stanowi próbę omówienia tej problematyki.
Współwłasność jest pojęciem nierozerwalnie związanym z zagadnieniem zarządu rzeczą wspólną. Zarówno na tym tle, jak i korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli może dochodzić między nimi do nieporozumień i konfliktów. Kwestia uzyskania zgody współwłaścicieli na wykonanie przyłączy mediów na nieruchomości jest ściśle zagadnieniem związanym z zarządem nieruchomością wspólną. W praktyce, wiele trudności nastręcza odpowiedź na pytanie, czy budowę przyłącza zakwalifikować można jako czynność mieszczącą się w pojęciu zwykłego zarządu, czy jako czynność przekraczającą ten zarząd?