Nieruchomości

nr 4/2023

Projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe – założenia

DOI: 10.32027/NIER.23.4.8
Maciej Kamiński
Autor jest zarzadca nieruchomosci we Wrocławiu, www.asset-nieruchomosci.pl
Abstrakt

W dniu 14.3.2023 r. Sejm przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. W artykule zostaną przedstawione podstawowe założenia projektu według stanu faktycznego przed wejściem ustawy w życie.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że przedmiotowy artykuł nie stanowi oceny finalnych rozwiązań, które mogą wejść w życie w momencie oddania publikacji do druku. W pierwszej kolejności zostanie omówiona idea instrumentów wprowadzanych przez projekt ustawy. Następie postaram się osadzić je w szerszym kontekście polskiego rynku mieszkaniowego oraz aktualnej sytuacji ekonomicznej. I tak projekt ustawy zakłada wprowadzenie następujących rozwiązań wspierających politykę mieszkaniową:

1) konto mieszkaniowe – wsparcie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe, 2) dopłaty do kredytów, 3) dodatkowa dopłata do oprocentowania kredytu udzielanego w programie SBC.

Konto mieszkaniowe

Celem tego rozwiązania jest zachęcenie gospodarstw domowych do systematycznego i dotowanego ze środków budżetu Państwa oszczędzania na cele mieszkaniowe na dedykowanym rachunku bankowym z przeznaczeniem na nabycie lub budowę pierwszego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Program ma być finansowany z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego (ustawa z 1.10.2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym Dz. U. z 2022 poz. 2008; dalej GwarKredytMieszkU21), utworzonym w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Projekt zakłada, że z programu systematycznego oszczędzania będą mogły skorzystać te gospodarstwa domowe, w których osoba je prowadzące nie jest i – przed przystąpieniem do programu – nie była właścicielem mieszkania (poza przypadkami określonymi w ustawie). Rachunki oszczędnościowe, zwane Kontami Mieszkaniowymi, będą prowadzone przez instytucje finansowe upoważnione na zasadach określonych w ustawie na podstawie umowy zawartej z BGK. Oszczędzanie będzie polegać na dokonywaniu przez gospodarstwa domowe comiesięcznych wpłat w limicie określonym ustawą a wsparcie rządowe ma być realizowane w formie tzw. premii mieszkaniowej (dopłaty) lub zwolnień podatkowych (zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych). Termin wydatkowania środków na cele mieszkaniowe zostanie określony w ustawie.