Nieruchomości

nr 9/2022

Sprzedażowy model hipoteki odwróconej a planowane zmiany przepisów dotyczących umowy o dożywocie

DOI: 10.32027/NIER.22.9.1
Anna Wilk
Doktor nauk prawnych, wykładowca w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej oraz radca prawny.
Abstrakt

Artykuł porusza problematykę funkcjonowania sprzedażowego modelu hipoteki odwróconej w kontekście proponowanych zmian przepisów Kodeksu cywilnego, dotyczących umowy o dożywocie. Zmiany te prowadzą bowiem do ograniczenia kręgu potencjalnych nabywców nieruchomości na podstawie umowy dożywocia jedynie do osób najbliższych, co w sposób istotny dotknie przedsiębiorców świadczących komercyjne usługi tzw. rent dożywotnich. Autorka analizuje motywy takiego rozwiązania, jego konsekwencje oraz możliwe alternatywy dla umowy dożywocia po ewentualnym wejściu w życie projektowanych zmian.
Hipoteka odwrócona (inaczej odwrócony kredyt hipoteczny, renta hipoteczna) należy do kategorii usług finansowych typu equity release schemes (ERS), umożliwiających przekształcenie kapitału zakumulowanego w nieruchomości w płynne środki finansowe. Oferta usług typu ERS skierowana jest głównie do osób w podeszłym wieku, które chcą uwolnić środki finansowe zakumulowane w posiadanej nieruchomości, przy jednoczesnym zagwarantowaniu sobie możliwości dożywotniego w niej zamieszkiwania1. Zawieraniu tego typu umów sprzyjają przede wszystkim tendencje demograficzne. Starzenie się społeczeństwa i wydłużanie się średniego okresu trwania życia powoduje bowiem wydłużenie okresu pobierania świadczeń emerytalnych, a ponieważ wysokość emerytury jest uzależniona od sumy wpłaconych składek, należy oczekiwać, że im dłużej pobierane będą świadczenia emerytalne, tym niższa będzie ich wysokość i tym samym zmniejszeniu ulegną dochody emerytów2. Wydaje się, że jednak także obecna trudna sytuacja gospodarcza, związana z kryzysem inflacyjnym i energetycznym może skłonić osoby w wieku emerytalnym do poszukiwania dodatkowych oszczędności. Już w roku 2021 zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania umowami renty dożywotniej w zamian za przeniesienie własności nieruchomości3, a należy się spodziewać, że wobec gwałtownego wzrostu opłat związanych z korzystaniem z nieruchomości (prąd, ogrzewanie, woda) zainteresowanie to może jeszcze bardziej się zwiększyć z uwagi na problemy osób starszych z utrzymaniem swoich mieszkań i domów. Wiele osób w podeszłym wieku, pomimo niskich dochodów, posiada jednak kapitał zakumulowany w nieruchomościach, a skorzystanie z usług typu ERS mogłoby im umożliwić uwolnienie tego kapitału i tym samym znaczącej poprawy sytuacji finansowej4. W praktyce wyróżnia się dwa modele umów hipoteki odwróconej:

1) model sprzedażowy (home reversion), polegający na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na instytucję oferującą usługi typu ERS (najczęściej bank, zakład ubezpieczeń lub inną instytucję finansową) w zamian za ustanowienie na rzecz zbywcy prawa dożywotniego zamieszkiwania w nieruchomości,2) model kredytowy (reverse mortgage), polegający na udzieleniu przez instytucję oferującą usługi typu ERS kredytu zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości, przy czym spłata tego kredytu odroczona jest do określonego momentu po śmierci kredytobiorcy i następuje z kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości5.

Podstawę prawną funkcjonowania modelu kredytowego stanowi ustawa z 23.10.2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 158), jednakże tego typu usługi praktycznie na rynku nie funkcjonują, zaś znacznie większą popularnością cieszy się model sprzedażowy, nie posiadający odrębnej regulacji ustawowej, lecz oparty na przepisach Kodeksu cywilnego (KC) o umowie dożywocia6.