Abstrakt
W niniejszej publikacji przedstawiam jedynie część zagadnień, które wymagają uwagi spadkobierców. W artykule poruszyłem przypadek śmierci jednego ze współmałżonków (mającego prawo do emerytury), po którym spadkobiercą jest drugi małżonek (również emeryt) oraz dwoje dorosłych dzieci. Przyjąłem, że w skład spadku wchodzi: nieruchomość, pieniądze na koncie bankowym i samochód – przy czym wszystkie te rzeczy objęte są wspólnością majątkową małżeńską. Przyjąłem również, że małżonkowie nie byli ani rozwiedzeni ani w separacji i do końca życia zmarłego prowadzili wspólne gospodarstwo domowe oraz zarówno nieruchomość, jak i samochód nie są obciążone kredytem/pożyczką. I już na tym etapie wymaga podkreślenia, że inaczej może wyglądać sytuacja (i w zakresie ZUS i spadkobrania i podatków), gdy np.: zmarły nie był ubezpieczony w ZUS albo nie miał jeszcze prawa do emerytury, współmałżonek nie ukończył 50 lat, spadkobierca miał troje, a nie dwoje dzieci, nieruchomość należała do jego majątku odrębnego, a samochód był obciążony kredytem, zmarły prowadził działalność gospodarczą, a część przedmiotów z których korzystali spadkobiercy jest zaewidencjonowana w jednoosobowym przedsiębiorstwie zmarłego, zmarły miał kredyt w działalności gospodarczej, itd.
W części drugiej tego artykułu kontynuowane jest rozpatrywanie zagadnień związanych z obowiązkami i uprawnieniami po śmierci jednego ze współmałżonków. W tej części publikacji omawiam następujące zagadnienia:
– przejęcie wyższej „emerytury” po zmarłym – czyli renta rodzinna, – odprawa pośmiertna po zmarłym, – czy spadkobiercy muszą powiadamiać urząd skarbowy o spadkobraniu i w jakiej formie, – czy spadkobiercy muszą uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku spadkowego, – czy spadkobiercy muszą zgłosić fakt śmierci zmarłego do księgi wieczystej prowadzonej dla jego nieruchomości, – jakie warunki muszą spełnić spadkobiercy, by sprzedać auto po zmarłym.