Abstrakt
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie aktualnych problemów związanych z odprowadzaniem odpadów komunalnych z budynków komercyjnych w ramach systemu gminnego, takich jak m.in. nieostra definicja odpadów komunalnych, wzmożone postępowania administracyjne i sądowe, dotyczące niepoprawnego odprowadzania tych odpadów czy też niejasności dotyczące Rejestru BDO – bazy danych odpadowych. Zaprezentowane zostaną także ostatnie stanowiska Ministerstwa Klimatu odnośnie do odpadów komunalnych, w tym odpadów związanych z COVID-19. Poruszona zostanie również kwestia efektywności i zasadności objęcia w niektórych gminach miejskich budynków biurowo-usługowych gminnym systemem odprowadzania odpadów komunalnych. Kwestia ta jest aktualna zwłaszcza w odniesieniu do Warszawy, co do której od 1.8.2020 r. postanowiono o wyłączeniu biurowców, zakładów pracy czy galerii handlowych ze stołecznego systemu odbierania odpadów komunalnych.
Gminy zobowiązane są osiągnąć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych (z wyłączeniem innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne) w wysokości co najmniej 50% wagowo – za każdy rok w latach 2020–2024, a w 2035 i każdym kolejnym roku wartość ta ma wynosić co najmniej 65%.
Pomimo że wiele zakładów pracy wdraża programy bardziej rozsądnego gospodarowania odpadami, przykładowo poprzez segregację odpadów czy eliminowanie zużywania papieru, liczba odpadów powstająca w tego typu instytucjach jest nadal znaczna. Szczególny problem mają przedsiębiorcy z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, zwłaszcza że wymienione wyżej działania nie zawsze przekładają się na wysokość opłaty za gospodarowanie tymi odpadami. Co więcej, pomimo coraz bardziej świadomego podejścia do segregowania odpadów w Polsce wciąż ponad 70% masy odpadów komunalnych stanowią odpady zmieszane.
UOKiK w swoich raportach z sierpnia 2019 r. – „Badanie rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014–2019”1 oraz z maja 2020 r. – „Badanie rynku usług związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych w instalacjach w latach 2014–2019”2, po zbadaniu sytuacji we wszystkich 302 gminach miejskich w Polsce, wskazał na stały wzrost opłat za odbiór odpadów komunalnych od 2017 r. spowodowany m.in. brakiem konkurencji w branży odbioru i przetwarzania odpadów.