Nieruchomości

nr 7/2020

Kształtowanie i ochrona ładu przestrzennego na szczeblu lokalnym

DOI: 10.32027/NIER.20.7.3
Maciej J. Nowak
Radca prawny w Szczecinie oraz kierownik Pracowni Ekonomiki Przestrzennej Wydziału Ekonomicznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Abstrakt

Zagadnienia związane z ochroną i kształtowaniem ładu przestrzennego, zwłaszcza na szczeblu lokalnym wywołują liczne wątpliwości. Przejawiać się mogą one zarówno w odniesieniu do interpretacji poszczególnych przepisów, jak też ogólnych tendencji zachodzących w poszczególnych gminach. Temat ten był już poruszany na łamach „Nieruchomości C.H. Beck”. Warto jednak spróbować odpowiedzieć na pytanie – na jakie konkretnie zagrożenia z perspektywy ochrony ładu przestrzennego należy w skali lokalnej zwracać uwagę oraz jakie są przykłady złych planistycznych praktyk w tym zakresie?
Oczywiście powyższa analiza musi być obwarowana kilkoma zastrzeżeniami. Uwarunkowania i możliwości prowadzenia polityk przestrzennych w różnych gminach są zróżnicowane. Negatywna ocena konkretnej praktyki (np. związanej z uchwaleniem planu miejscowego o takiej, a nie innej treści) musi być skonfrontowana ze stanowiskiem konkretnych władz samorządowych. Niemniej jednak w skali całego kraju można takie negatywne tendencje już zdecydowanie wyodrębniać. Informacja o nich powinna stanowić ważny punkt odniesienia dla konkretnych organów gminy.