Abstrakt
Naczelny Sąd Administracyjny w prezentowanym wyroku z 21.1.2020 r. (II FSK 1583/18, opubl. http://orzeczenia.nsa.gov.pl) wskazał, iż dokonując klasyfikacji obiektów budowlanych, takich jak sporne w tej sprawie kontenerowe suszarnie drewna, należy zwrócić uwagę na to, czy dany obiekt stanowi funkcjonalną całość. Ze względu na to, że budowle mają charakter bardziej zróżnicowany niż budynki i często pozostają w funkcjonalnym związku, konieczne jest traktowanie jako jednego obiektu takich budowli, które stanowią całość techniczno-użytkową.
Wedle NSA wskazane suszarnie stanowią całość techniczno-użytkową i ich użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem w sposób nierozerwalny wiąże się ze znajdującymi się w nich instalacjami i urządzeniami. Pomimo, że suszarnie w istocie mogą mieć zewnętrzną formę aluminiowego kontenera, to bez zamkniętych w nich urządzeń budowlanych straciłyby swoją funkcję i w istocie przestałyby być suszarniami.
Przedmiotem rozbieżności stanowisk podatnika i organu wiąże się w istocie z ustaleniem, czy suszarnia drewna w formie kontenera podlega opodatkowaniu podatek od nieruchomości. Omawiana kwestia dotyczy sytuacji, w której podatnik posiadał suszarnie – wolnostojące urządzenia przeznaczone do suszenia drewna w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Powstała zatem wątpliwość, czy taki obiekt powinien być wykazany do opodatkowania podatkiem od nieruchomości?W omawianej sprawie przedmiotowe suszarnie kontenerowe należące do podatnika, organy podatkowe zakwalifikowały jako budowle. Organ nie zgodził się ze podatnikiem w kwestii uznania obiektów suszarni za budowle, które nie podlegają opodatkowaniu, ze względu na ich tymczasowy charakter, wskazując, że sporne obiekty mają budowę kontenerową o rozmiarach budynku, są przytwierdzone do betonowego podłoża i w ewidencji gruntów i budynków w latach objętych postępowaniem były wpisane jako budynki. Zdaniem organu, sporne budynki nie stanowią budynku ze względu na brak trwałego związku z gruntem, w postaci fundamentów, nie są też obiektami małej architektury.