Abstrakt
Dwa lata temu dokonano analizy cen lokali mieszkalnych w Krakowie dla sektora „wielkiej płyty”. W toku szczegółowej analizy ustalono, iż widoczna była powolna tendencja wzrostowa. Obserwowany w tamtym okresie wzrost cen spowodowany był kilkoma czynnikami. Po pierwsze oczekiwaniami rynku co do tego, iż taka tendencja będzie się nadal utrzymywać. Po drugie wzrostem poziomu wynagrodzeń, a co za tym idzie zdolności kredytowych ludności. Po trzecie wejściem na rynek coraz liczniejszych inwestycji deweloperskich. Wreszcie po czwarte wejściem na wtórny rynek lokali mieszkalnych indywidualnych inwestorów, czyli osób fizycznych nabywających mieszkanie na cele inwestycyjne związane z czerpaniem dochodów z najmu.
Obecnie nasuwa się pytanie czy tendencja wzrostowa nadal trwa oraz czy powyższe czynniki opisano prawidłowo. Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości. O ile tańsze, a może czy wciąż tańsze ceny osiągają lokale mieszkalne usytuowane w budynkach z wielkiej płyty względem starszego budownictwa o konstrukcji tradycyjnej. Celem niniejszej publikacji jest dalsza analiza segmentu rynku lokali mieszkalnych – w tym lokali usytuowanych w budynkach z wielkiej płyty, 5- i 11-kondygnacyjnych, przy podziale na trzy zróżnicowane lokalizacje miasta Krakowa.
Baza danych objęła prawie tysiąc transakcji sprzedaży pozyskanych z najpewniejszych danych źródłowych, jakimi są akty notarialne umów sprzedaży dla rynku wtórnego. W analizie mieszkań z rynku wtórnego wzięto pod uwagę formę władania (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo własności), typ budynku (budynek niski i wysoki), położenie na kondygnacji, liczbę pokoi, powierzchnię użytkową oraz ich wpływ na jednostkową cenę sprzedaży. Analiza ta ma wykazać czy zróżnicowanie cen lokali mieszkalnych wykazuje prawidłowości dla poszczególnych typów mieszkań oraz tendencje występujące na rynku krakowskim.