Nieruchomości

nr 1/2020

Ekonomiczne konsekwencje uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

DOI: 10.32027/NIER.20.1.5
Maciej J. Nowak
Autor jest kierownikiem Pracowni Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej Katedra Prawa i Gospodarki Nieruchomościami Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz radcą prawnym O.I.R.P. w Szczecinie.
Abstrakt

Prowadzenie aktywnej polityki przestrzennej w sferze lokalnej w znaczącym zakresie sprowadza się do odpowiedniego stosowania narzędzi polityki przestrzennej, w tym miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Trzeba jednak pamiętać, że plany miejscowe powodują również ekonomiczne konsekwencje, które często w perspektywie długofalowej stanowią znaczące utrudnienie dla konsekwentnej ochrony ładu przestrzennego.
Występuje tu jeszcze jeden problem. Występowanie konsekwencji ekonomicznych powoduje, że ważną do odegrania rolę mają rzeczoznawcy majątkowi. I siłą rzeczy dochodzi do pewnych kolizji między terminologią planistyczną a terminologią związaną z dokonywaną wyceną. Zresztą zróżnicowanie terminologii to jeden z podstawowych problemów w systemie gospodarki przestrzennej. Podobne rozbieżności mogą bowiem występować również przy okazji regulowania w aktach planistycznych kwestii środowiskowych, czy kulturowych.