Nieruchomości

nr 1/2020

Decyzje organów budowlanych podejmowane w związku ze złym stanem technicznym budynków

DOI: 10.32027/NIER.20.1.2
Katarzyna Siwiec
Autorka jest radca prawnym w Kielcach.
Abstrakt

Właściciele, użytkownicy wieczyści czy zarządcy budynków zobowiązani są do utrzymania budynków w należytym stanie technicznym, ale też i estetycznym. Jeżeli stan budynku odbiega od założeń, tj. nie spełnia wymogów przewidzianych przepisami prawa, normami czy zasadami sztuki budowlanej, bądź też budynek jest nieodpowiednio wykorzystywany ustawodawca zezwolił organom nadzoru budowlanego na podejmowanie czynności o charakterze władczym, mających na celu doprowadzenie do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Należy bowiem pamiętać, iż normodawca wymaga, aby obiekt budowlany był użytkowany w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywany w należytym stanie technicznym i estetycznym oraz aby podmioty odpowiedzialne za jego stan przeciwdziałały nadmiernemu pogorszeniu się jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej (art. 5 ust. 2 i art. 61 ustawy z 7.7.1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm.; dalej PrBudU).
Z powyższą powinnością wiąże się w sposób naturalny konieczność nie tylko prowadzenia okresowych kontroli budynków, ale również, w sytuacji gdy wystąpi taka potrzeba, dokonywania stosownych remontów budynków. Z kolei niewywiązywanie się przez podmioty odpowiedzialne za stan obiektów budowlanych ze swoich, wyżej wspomnianych, obowiązków, skutkować może wszczęciem stosownego postępowania administracyjnego przez organy nadzoru budowlanego. Jeżeli zaś postępowanie to wykaże nieprawidłowości, skutki mogą być daleko idące, albowiem organy mają szerokie spektrum możliwości w zakresie „wymuszenia” przywrócenia należytego stanu budynku, w tym:

– nakazania usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości,– orzeczenia nakazu rozbiórki obiektu nieużytkowanego bądź niedokończonego,– nakazania opróżnienia bądź wyłączenia budynku o charakterze mieszkalnym z użytkowania.

Przedmiotem niniejszego artykułu będzie przybliżenie problematyki wszystkich wyżej przywołanych możliwości zakończenia wszczętego przez organu nadzoru budowlanego postępowania administracyjnego – z ograniczeniem do budynków.