Abstrakt
Ostatnie lata przyniosły wzmożoną popularność inwestowania nie tylko w typowe lokale mieszkalne. Zainteresowaniem cieszą się również lokale, które funkcjonują na styku pojęć lokalu mieszkalnego i użytkowego. Powyższe oznacza pojawienie się problemów związanych z zastosowaniem dla tego typu obiektów właściwej stawki podatku VAT. Na wstępie przypomnijmy, iż w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części obowiązuje podstawowa 23% stawka podatku VAT. Ustawa z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.; dalej VATU) w art. 41 ust. 12 przewiduje, iż w przypadku nowych obiektów budowlanych1 ich dostawa może być dokonana z zastosowaniem preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, jeżeli przedmiot tej transakcji objęty jest społecznym programem mieszkaniowym.
Artykuł 43 pkt 12b VATU przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie:2
1) obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych; przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 VATU rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 113,2) lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, 3) obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
W świetle tematu opracowania istotnym jest podkreślenie, iż niezależnie od faktu, czy będące przedmiotem transakcji lokale znajdują się w budynkach mieszkalnych (PKOB 11) czy też w budynkach niemieszkalnych (PKOB 12) rozstrzygające znacznie dla zastosowania preferencyjnej 8% stawki podatku VAT ma ustalenie, czy mają one charakter lokali mieszkalnych czy też użytkowych.