Abstrakt
Do końca 2018 r. całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej (dalej EWŚ) może wynieść 800 mln euro, ale największym wyzwaniem jest brak aktywów klasy premium. Sytuacja może się wkrótce zmienić, ponieważ właściciele zdają sobie sprawę, że jest to odpowiedni moment na sprzedaż i wyjście z inwestycji. Wzrasta różnorodność inwestorów – 67% łącznego wolumenu obrotów generuje kapitał zagraniczny. Szybko rośnie zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych i giełdowych. Hotele markowe stanowią zaledwie 42% bazy hotelowej w stolicach państw EŚW, dlatego szanse na tym rynku dostrzegają międzynarodowe marki. W odpowiedzi na oczekiwania Millenialsów na rynku EŚW powstają nowe koncepty hoteli. Hotele 3- i 4-gwiazdkowe stanowią blisko 60% nowej podaży.
Sektor nieruchomości hotelowych w regionie EŚW (Czechy, Słowacja, Polska, Węgry, Bułgaria i Rumunia) nadal dynamicznie się rozwija, a do końca 2018 r. całkowita wartość transakcji inwestycyjnych może przekroczyć 800 mln euro, czyli wyniesie nieznacznie mniej niż w roku 2017. Jest to spowodowane przede wszystkim brakiem najbardziej atrakcyjnych obiektów i portfeli aktywów na rynku, które mogłyby zaspokoić utrzymujący się apetyt na inwestycje hotelowe w największych miastach regionu. Wzrasta aktywność inwestorów instytucjonalnych i giełdowych, których udział w łącznym wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł 74% w 2017 r. i 54% w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. W wyniku zmieniających się w ostatnich latach trendów konsumenckich i konceptów zakwaterowania, zacierają się granice podziału pomiędzy tradycyjnymi klasami obiektów hotelowych – wynika ze wspólnego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman&Wakefield i kancelarii CMS dotyczący rynku inwestycji hotelowych w EŚW i trendów inwestycyjnych.
Wysoki popyt i podaż na największych rynkach, coraz lepsze wyniki sektora hotelowego i stosunkowo niskie ceny obiektów hotelowych zachęcają inwestorów do lokowania kapitału w regionie EŚW. Po pierwszych trzech kwartałach 2018 r. wartość transakcji inwestycyjnych przekroczyła 400 mln euro, a w ostatnim kwartale 2018 r. osiągnęła zbliżony poziom, na co wskazuje szereg dużych transakcji będących na zaawansowanym etapie przygotowań. Pomimo spadku aktywności inwestycyjnej w porównaniu z rokiem 2017, w którym łączny wolumen transakcji inwestycyjnych przekroczył 900 mln euro, tegoroczny wynik będzie lepszy od odnotowanego w latach 2015–2016.
– „Ze względu na uwarunkowania historyczne i polityczne, w ostatnich 30 latach rynek hotelowy w Europie Środkowo-Wschodniej nadrabia zaległości wobec Zachodu” – mówi Lukáš Hejduk, Partner kancelarii CMS i dyrektor działu nieruchomości hotelowych i rekreacyjnych w EŚW. „Dynamika zmian znajduje odzwierciedlenie w poziomie aktywności deweloperskiej i inwestycyjnej w regionie. Pomimo nieznacznego spadku wolumenu transakcji inwestycyjnych w roku 2018, sektor ten odnotowuje w ostatnich pięciu latach imponujące tempo wzrostu, a rok 2019 może zakończyć się kolejnym dobrym wynikiem. Wielu inwestorów nadal dysponuje dużym kapitałem i poszukuje atrakcyjnych możliwości jego ulokowania, a hotele w Europie Środkowo-Wschodniej oferują wyższe stopy kapitalizacji w porównaniu z wieloma innymi regionami w Europie czy też innymi klasami aktywów”.
Do największych zawartych transakcji należy zaliczyć zakup Sofitel Budapest Chain Bridge za 75 mln euro przez Starwood Capital oraz nabycie hotelu Sheraton Praga za kwotę 42,5 mln euro przez norweską spółkę Wenaasgruppen. Kolejną dużą transakcją był zakup przez UBM budynku Cukrovarnický palác (Sugar Palace) w Pradze, który zostanie przebudowany i zaadaptowany na luksusowy hotel.