Abstrakt
Zmiany, które weszły do ustawy z dn. 14.6.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. z 2018 r., Dz.U. poz. 2096, ze zm.; dalej KPA), z dniem 1.6.2017r., wprowadziły do tej ustawy przepis art. 392. Zgodnie z nim, w przypadku gdy stroną lub innym uczestnikiem postępowania jest podmiot publiczny obowiązany do udostępniania i obsługi elektronicznej skrzynki podawczej, doręczenia dokonuje się na elektroniczną skrzynkę podawczą tego podmiotu.
Definicja podmiotu publicznego (realizującego zadania publiczne określone przez ustawy), o którym mowa powyżej, zawarta jest w przepisie art. 2 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 570). Zgodnie z tym przepisem podmiotem publicznym są m.in.: organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądów, jednostek organizacyjnych prokuratury, a także jednostki samorządu terytorialnego i ich organy, jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu realizacji zadań publicznych.
Kolejnym przepisem, mającym znaczenie w omawianym temacie, jest art. 107 KPA. Wskazuje on niezbędne elementy decyzji administracyjnej. Jednym z nich jest wymieniony w pkt 8 podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji, a jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego – kwalifikowany podpis elektroniczny.
Uwzględniając ww. przepisy, stwierdzić należy, iż każde pismo (dokument) może mieć formę dokumentu elektronicznego lub dokumentu papierowego. Obie te formy są sobie równorzędne, aczkolwiek pamiętać powinniśmy o tym, komu dostarczamy pisma w wersji elektronicznej, a komu w wersji papierowej. Dokumenty w formie papierowej doręcza się osobiście lub za pomocą operatora pocztowego, natomiast dokumenty w formie elektronicznej doręcza się za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej, o czym stanowią przepisy art. 39 i art. 392 KPA).
Zatem przenosząc powyżej przedstawione uregulowania na grunt postępowań administracyjnych prowadzonych przez organy administracji publicznej, stwierdzić należy, iż wszelkiego rodzaju doręczenia (w tym również decyzji administracyjnych i innych rozstrzygnięć) dla m.in. podmiotów publiczno-prawnych i ich jednostek organizacyjnych), winny następować w drodze elektronicznej (poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą tych podmiotów).