Nieruchomości

nr 11/2016

Dopuszczalność inwestycji na terenach niezurbanizowanych na podstawie decyzji wzizt

Maciej Bielecki
Autor jest radcą prawnym w Warszawie,www.kancelaria-bieleccy.pl
Abstrakt

Na mocy ustawy z 9.10.2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1777; dalej RewitalU) od 18.11.2015 r. art. 1 ustawy z 27.3.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: ZagospPrzestrzU) przewiduje dodatkowe wymogi dotyczące planowania przestrzennego. W myśl art. 1 ust. 3 ZagospPrzestrzU ustalając przeznaczenie terenu lub określając potencjalny sposób zagospodarowania i korzystania z terenu, organ waży interes publiczny i interesy prywatne, w tym zgłaszane w postaci wniosków i uwag, zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania terenu, jak i zmian w zakresie jego zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.Zgodnie z art. 1 ust. 4 Zagosp­PrzestrzU, w przypadku sytuowania nowej zabudowy, uwzględnienie wymagań ładu przestrzennego, efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz walorów ekonomicznych przestrzeni następuje poprzez:

1) kształtowanie struktur przestrzennych przy uwzględnieniu dążenia do minimalizowania transportochłonności układu przestrzennego; 2) lokalizowanie nowej zabudowy mieszkaniowej w sposób umożliwiający mieszkańcom maksymalne wykorzystanie publicznego transportu zbiorowego jako podstawowego środka transportu; 3) zapewnianie rozwiązań przestrzennych, ułatwiających przemieszczanie się pieszych i rowerzystów; 4) dążenie do planowania i lokalizowania nowej zabudowy:
a) na obszarach o w pełni wykształconej zwartej strukturze funkcjonalno-przestrzennej, w granicach jednostki osadniczej w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z 29.8.2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz.U. Nr 166, poz. 1612 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141), w szczególności poprzez uzupełnianie istniejącej zabudowy,b) na terenach położonych na obszarach innych niż wymienione w lit. a), wyłącznie w sytuacji braku dostatecznej ilości terenów przeznaczonych pod dany rodzaj zabudowy położonych na obszarach, o których mowa w lit. a); przy czym w pierwszej kolejności na obszarach w najwyższym stopniu przygotowanych do zabudowy, przez co rozumie się obszary charakteryzujące się najlepszym dostępem do sieci komunikacyjnej oraz najlepszym stopniem wyposażenia w sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne, gazowe, ciepłownicze oraz sieci i urządzenia telekomunikacyjne, adekwatnych dla nowej, planowanej zabudowy.
Zachodzą zatem wątpliwości, czy powyższe regulacje mogą być podstawą odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (wzizt) dla inwestycji, które nie spełniają wskazanych w nich wytycznych.