Abstrakt
Planując budowę elektrowni wiatrowej, kwestią zasadniczą jest należyte zabezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości, na której posadowione mają zostać poszczególne urządzenia służące do wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej. Należy mieć bowiem na uwadze, iż same turbiny wiatrowe to tylko jeden z jej elementów. Poza turbinami zabezpieczenia tytułu prawnego do nieruchomości wymagają również stacje transformatorowe, kable służące do przesyłu energii elektrycznej, drogi dojazdowe do turbin, jak również place manewrowe. Wobec faktu, iż budowa elektrowni wiatrowej to inwestycja, która ma być prowadzona przez kilkadziesiąt lat, inwestorzy muszą w taki sposób zabezpieczyć tytuł prawny do nieruchomości, aby w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko związane z jego utratą i zapewnić niezakłócone korzystanie z nieruchomości.
Energetyka wiatrowa na tle pozostałych źródeł energetyki odnawialnej w Polsce
Na wstępie zauważyć trzeba, iż jak wynika z danych opublikowanych przez Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zainstalowane w Polsce elektrownie wiatrowe mogą wytworzyć już ponad 2 gigawaty energii (stan na dzień 30.9.2012 r.)1 i moc ta wciąż rośnie. Zgodnie z przyjętym w dniu 7.12.2010 r. przez Radę Ministrów „Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych” przewiduje się ponad sześciokrotny wzrost produkcji energii w elektrowniach wiatrowych w latach 2010–2020. Obowiązek ten nakładają na nasz kraj przepisy unijne. Oznacza to, że w 2020 r. energetyka wiatrowa ma stanowić główne odnawialne źródło energii elektrycznej. I choć branża ta nie rozwija się obecnie tak dynamicznie jak wskazywałyby na to prognozy z lat ubiegłych, to energetyka wiatrowa nadal pozostaje niekwestionowanym liderem i najdynamiczniej rozwijającą się technologią wśród odnawialnych źródeł energii. Udział produkcji energii z wiatru w ogólnokrajowej produkcji systematycznie wzrasta, a w Polsce powstają kolejne farmy wiatrowe. Według Urzędu Regulacji Energetyki do końca września ubiegłego roku w kraju zostały wybudowane 663 elektrownie wiatrowe. Planując posadowienie kolejnej, oprócz wyboru odpowiedniej lokalizacji i właściwego rozplanowania farmy wiatrowej, inwestor już na początku planowanej inwestycji powinien zadbać o należyte zabezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości, na których znajdą się poszczególne elementy farmy wiatrowej.
Zabezpieczenie poszczególnych elementów farmy wiatrowej
Turbina wiatrowa – umowa dzierżawy
Jednym z podstawowych elementów elektrowni wiatrowej stanowią turbiny. Należy zdać sobie sprawę, iż turbina wiatrowa to nie tylko wieża oraz gondola (w której znajduje się generator), wirnik oraz łopaty. Częścią turbin wiatrowych są także żelbetonowe fundamenty, sięgający niekiedy kilkunastu metrów średnicy i wysokości. Już w tym miejscu mogą pojawić liczne problemy faktyczne i prawne. W zależności bowiem od tego, czy jesteśmy inwestorem, czy posiadaczem nieruchomości, na której posadowiona ma być turbina wiatrowa, pojawia się problem, co zrobić z tymże fundamentem po zakończeniu inwestycji. Strony często zapominają o uregulowaniu tej kwestii w łączących je umowach, co może skutkować powstaniem określonych sporów. Należy zauważyć, iż z punktu widzenia inwestora jest on zainteresowany tym, aby po zakończeniu inwestycji nie [...]