Nieruchomości

nr 1/2013

Przeglądy instalacji gazowych, ich eksploatacja i naprawa. Wymogi i praktyka

Stanisław Kordasz
Autor jest zarządcą nieruchomości, lic. 21187, posiadającym wieloletnie doświadczenie związane z obsługą podmiotów wykorzystujących gaz ziemny.
Abstrakt

W wielu budynkach wielorodzinnych wykonana jest instalacja gazowa, która służy do doprowadzania gazu ziemnego do poszczególnych lokali lub kotłowni. Właściciele lokali wykorzystują gaz do przygotowania posiłków, ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania. Obecność instalacji gazowej nakłada na zarządcę szereg obowiązków, z których najważniejszym jest dokonanie rocznych przeglądów. Obowiązek ten wynika z art. 62 ustawy z 7.7.1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.; dalej PrBudU). Raz w roku zarządca organizuje przeglądy, a wykonywanie przeglądów zleca firmie lub osobom posiadającym stosowne kwalifikacje, co najmniej eksploatacyjne dla instalacji i urządzeń tzw. trzeciej grupy, czyli gazu. Osoby takie mają uprawnienia nadane na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28.4.2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzenia posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. Nr 89, poz. 828). W 2011 r. została przeprowadzona modyfikacja1 w zakresie uprawnień energetycznych, ale w stosunku do firm wykonujących usługi na zewnątrz, uprawnienia energetyczne obowiązują na okres 5 lat i muszą być odnawiane poprzez złożenie stosownego egzaminu.

W trakcie przeglądów instalacji gazowych problemy pojawiają się w momencie stwierdzenia nieszczelności. W takiej sytuacji właściciel lub zarządca zobowiązany jest w trakcie kontroli lub bezpośrednio po jej wykonaniu do usunięcia nieszczelności i sporządzić protokół z kontroli po usunięciu nieszczel­ności do właściwego organu nadzoru budowlanego, który to powinien bezzwłocznie przeprowadzić kontrolę w celu potwierdzenia jej usunięcia. Obowiązek informowania właściwego nadzoru budowlanego wynika z faktu, że gaz jest medium szczególnie niebezpiecznym ze względu na możliwość wytworzenia mieszaniny wybuchowej z powietrzem w zakresie od 4–14% objętościowo gazu w takiej mieszaninie. W praktyce oznacza to, że osoba lub osoby przeprowadzające kontrolę muszą być przygotowane na wykonywanie napraw instalacji gazowej. Wykonanie naprawy może wiązać się ze wstrzymaniem dostaw gazu do danego lokalu lub budynku i po wykonanej naprawie należy ponownie nagazować instalację. Ze względu na stosowane materiały: stal lub miedź wymagane jest odpowiednie wyposażenie pracowników, tj. zestaw do spawania gazowego, lutowania twardego, armatura, etc. Należy pamiętać, że samo usunięcie nieszczelności nie oznacza końca prac.

Próba szczelności

Po przeprowadzonych pracach naprawczych należy wykonać próbę szczelności, która musi się zakończyć pozytywnym wynikiem. Ważnym parametrem jest ciśnienie próby szczelności i czas jej przeprowadzenia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 28.12.2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy budowie i eksploatacji sieci gazowych oraz uruchamianiu instalacji gazowych gazu ziemnego (Dz.U. z 2010 r. Nr 2, poz. 6) ciśnienie próby szczelności wynosi co najmniej 150% maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia roboczego w instalacji, a próbę przeprowadza się po 5 minutach od momentu ustabilizowania się ciśnienia. Według [...]