Nieruchomości

nr 9/2012

Zarządca powinien optymalizować koszty zakupu gazu ziemnego

Stanisław Kordasz
Autor jest zarządcą nieruchomości, lic. nr 21187 posiada wieloletnie doświadczenie w gazownictwie i energetyce. Prowadzi doradztwo gazownicze dla gmin, zakładów przemysłowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i innych podmiotów.
Abstrakt

Rosnące ceny nośników energetycznych w tym także gazu ziemnego zmuszają do wnikliwej analizy i poszukiwania możliwych oszczędności. W tym artykule poświęcimy nieco uwagi uwarunkowaniom związanym ze zużyciem gazu ziemnego.

Wśród czynników, jakie mogą mieć wpływ na eksploatację kotłowni i urządzeń grzewczych wykorzystujących gaz ziemny, należy wyróżnić:

a) stan techniczny kotłowni,

b) stan instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,

c) warunki dostaw gazu ziemnego ustalonych z dostawcą gazu.

O ile czynniki określone w pkt a) i b) są zależne od tzw. stanu technicznego, to niewielu zarządców zdaje sobie sprawę, że mają dosyć istotny wpływ na ustalone warunki dostaw (pkt c). Ustalenie tych warunków jest kluczowe w momencie wystąpienia o warunki przyłączenia do sieci gazowej, czyli podania ile tego gazu będzie wykorzystywane. Nierzadko projektanci „przewymiarowują” zapotrzebowanie i w efekcie odbiorca ma urządzenia grzewcze o mocy znacznie przekraczającej jego zapotrzebowanie. Z kolei odbiorcy dokładają swój „zapas”, argumentując to bezpieczeństwem dostaw, bo wydaje im się, że jeśli zamówią więcej, to będą mieli pewne to co potrzebują. W efekcie końcowym to odbiorca płaci za to „przewymiarowanie”. Na podstawie złożonego wniosku przedsiębiorstwo gazownicze wydaje warunki przyłączenia i jest podpisywana umowa przyłączeniowa. Ustalenie warunków przyłączenia jest istotne pod względem kosztów związanych z opłatą przyłączeniową.

Granica własności działki

%fot1%Zasadnicza sprawa, czyli granica własności określana jest zwykle na granicy działki, czyli zwyczajowym potraktowaniem przez przedsiębiorstwo gazownicze. Granica ta to umownie tzw. kurek główny umieszczony w szafce, od którego rozpoczyna się instalacja gazowa. Obecnie przedsiębiorstwa gazownicze nie narzucają obowiązku zakupu układu pomiarowego, odbiorca-przyłączany pokrywa 25% jego kosztów w ramach opłaty przyłączeniowej. Ustalenie granicy własności musi mieć też racjonalne przesłanki. Potencjalny odbiorca nie powinien się godzić na narzucanie propozycji warunków i już w samym wniosku zasugerować położenie granicy własności. W większości przypadków jest to dodatkowa długość przyłącza, za które płaci się ok. 25% w ramach opłaty przyłączeniowej a nie 100% tytułem kosztów budowy instalacji. Przykłady granic własności obrazują [...]