Nieruchomości

nr 9/2012

Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce – I półrocze 2012

Abstrakt

Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych publikuje najnowszy raport rynkowy przedstawiający aktywność w sektorze gruntów inwestycyjnych w I półroczu 2012 roku oraz prognozy na dalsze miesiące.

Zarys ogólny

W 2012 roku aktywność podmiotów na rynku gruntów inwestycyjnych powinna utrzymać się na stabilnym poziomie, co jak na razie potwierdza wynik z pierwszego półrocza. Wartość transakcji rośnie, jednak nie osiągnie poziomu wartości sprzed załamania rynków. W latach 2006–2007 inwestycje warte łącznie 1 mld zł przypadały na pojedyncze rynki regionalne. Inwestorzy najchętniej kupują działki pod zabudowę biurową i mieszkaniową. Na takie inwestycje wydali 85% środków, 10% kupujący przeznaczyli na działki pod zabudowę handlową, a 5% pod magazyny. Na Warszawę przypada ok. 80–85% zakupionych gruntów pod biura i mieszkania. Niezmiennie obszary dobrze przygotowane pod proces inwestycyjny w zakresie możliwości technicznych, prawnych i planistycznych są wyceniane relatywnie wyżej. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ich wartość jest dobra lokalizacja.

Trendy

W przypadku działek pod nieruchomości handlowe, coraz popularniejsze stają się lokalizacje w miastach, w których liczba mieszkańców przekracza 20 tys. Zakupione tereny w mniejszych miejscowościach przeznaczane są m.in. na małe parki handlowe. Deweloperzy nie mogą pozwolić sobie na „mrożenie pieniędzy”, dlatego kupują takie działki, na których mogą jak najszybciej rozpocząć budowę. Obecnie, z uwagi na mało stabilną sytuację, większość inwestycji planowana jest krótkoterminowo, co oznacza, że powinny się one rozpocząć i zakończyć w okresie do 5 lat. Jeżeli pojawiają się problemy związane z nieruchomością, które można rozwiązać w stosunkowo krótkim czasie, to zawierana jest umowa przedwstępna sprzedaży warunkowana rozwiązaniem tych problemów.

Pomimo dużej podaży, popyt na grunty [...]