Abstrakt
Nie ma przeszkód prawnych, by postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych przeprowadzone zostało jeszcze przed złożeniem wniosku o pozwoleniu na budowę. Postanowienie w sprawie wyrażenia zgody na odstępstwo może być przedmiotem odrębnego zaskarżenia do sądu administracyjnego. Instytucja odstępstwa od warunków techniczno-budowlanych może być stosowana również w postępowaniu naprawczym.
Dwa stanowiska
W orzecznictwie sądów administracyjnych i piśmiennictwie prawniczym występuje rozbieżność stanowisk dotyczących postępowania w sprawie odstępstwa od warunków techniczno budowlanych. Według pierwszego poglądu postępowanie w sprawie wyrażenia przez właściwego ministra zgody na odstępstwo od warunków techniczno-budowlanych toczy się wyłącznie w ramach postępowania zmierzającego do uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę1. Wynika to – według zwolenników tego poglądu – z literalnego brzmienia art. 9 ust. 3 ustawy z 7.7.1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.; dalej PrBudU), zgodnie z którym wniosek do ministra w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo właściwy organ składa przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę (wyrok NSA z 12.2.2010 r., II OSK 352/09). W konsekwencji postanowienie w sprawie udzielenia bądź odmowy udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych nie podlega odrębnemu zaskarżeniu i może być zaskarżone tylko wraz z decyzją w sprawie pozwolenia na budowę (wyrok WSA w Krakowie z 11.6.2008 r., II SA/Kr 402/07).
Według drugiego poglądu postępowanie to może być samodzielną sprawą toczącą się w oddzielnym trybie, w sprawie możliwości zastosowania dopuszczalnego prawnie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych. Jest to inna sprawa niż sprawa dotycząca pozwolenia na budowę lub zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagająca odrębnego rozstrzygnięcia. Z tego punktu widzenia zaskarżone postanowienie rozstrzyga sprawę co do istoty i kończy postępowanie w danej sprawie, a więc jest postanowieniem, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 2 ustawy z 30.8.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej PostępAdmSądU). W konsekwencji nie ma przeszkód ku temu, by postępowanie w sprawie odstępstwa mogło być przeprowadzone przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, a także by samodzielnie stało się przedmiotem zaskarżenia.
Należy opowiedzieć się za drugim z zaprezentowanych poglądów. Przede wszystkim, nie można zgodzić się z twierdzeniem, iż literalne brzmienie art. 9 ust. 3 PrBudU wskazuje, że postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na odstępstwo od warunków techniczno-budowlanych może toczyć się jedynie w ramach postępowania w sprawie o pozwolenie na budowę. Moim zdaniem, określenie zastosowane przez ustawodawcę w omawianym przepisie „przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę” oznacza tylko, że [...]