Abstrakt
Wydaje się, że tak jak w ostatnim dziesięcioleciu stowarzyszenia zawodowe „przespały” szansę, jaką niósł ze sobą Internet, tak obecnie w przypadku wejścia w życie projektu nie będą w stanie ze względu na duże agencje wypracować systemów wymiany ofert czy konsekwentnie dbać o przestrzeganie zasad zawodowych.
Przesłanki uzyskania uprawnień – regulacja dotycząca art. 182 i 187 GospNierU
Planowana likwidacja licencji pociągnęła za sobą konieczność uwzględnienia w projekcie odpowiednio dla pośredników i zarządców zmian treści art. 182 i 187 GospNierU. Obecna treść wskazanych przepisów zakłada, iż „licencje zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (zarządzania nieruchomościami) nadaje się osobie, która….”. Projekt natomiast zakłada, iż „do centralnego rejestru pośredników może zostać wpisana osoba, która…” Jednakże nie to, iż zastąpiono licencję wpisem i ujednolicono w tej mierze poszczególne artykuły GospNierU, a kwestia przesłanek uzyskania wpisu wywołała w środowisku zawodowym największe emocje.
Obecnie bowiem ustawodawca zakłada wobec kandydatów na pośredników i zarządców następujące przesłanki:
1) posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych;
2) niekaralność za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe;
3) posiadanie wyższego wykształcenia;
4) ukończenie studiów podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami;
5) odbycie praktyk zawodowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (zarządzanie nieruchomościami).
Tymczasem projekt nowelizujący zakłada jedynie dwie przesłanki:
1) posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych;
2) niekaralność za przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, za przestępstwa przeciwko mieniu, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, za przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwa skarbowe.
Z powyższego wynika, że rządowy projekt nowelizacji GospNierU zakłada m.in. zniesienie określonego obecnie w ustawie posiadania wyższego wykształcenia oraz obowiązku ukończenia studiów podyplomowych oraz odbycia praktyk zawodowych. Planowane zniesienie posiadanie jakiegokolwiek wykształcenia należy uznać za wysoce niezasadne. Świadczy to o popadaniu ustawodawcy w kolejną skrajność, gdyż wcześniejsze podnoszenie wymagań kwalifikacyjnych także było rozwiązaniem niepożądanym. Wydaje się więc, że ustawodawca mimo zakładanej racjonalności stosuje rozwiązania diametralnie odmienne i to zamiennie. Warto nadto przypomnieć, że wymaganie posiadania ukończenia studiów podyplomowych było de facto obowiązkiem posiadania kwalifikowanego wykształcenia wyższego, choć przecież wymóg ten nie obowiązywał od samego wejścia w życie GospNierU, to jest od początku 1998 r.
Śledząc zmiany dotyczące wykształcenia wymaganego wobec pośredników (takie same zmiany dotyczyły także zarządców), należy wskazać, iż obowiązek posiadania wykształcenia wyższego i obowiązek ukończenia studiów podyplomowych nie [...]