Abstrakt
Żądanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do gruntu zabudowanego budynkami mieszkalnymi lub garażami, o którym jest mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 PrzekształUwWłU, przysługuje spółdzielni mieszkaniowej samodzielnie tylko wtedy, gdy przed 13.10.2005 r. nie doszło do ustanowienia w tych budynkach odrębnej własności lokali, chociażby były w nich ustanowione spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.
Uprawnienie do przekształcenia przysługujące osobom prawnym
Uprawnienie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ustawodawca przyznał również osobom prawnym. Uprawnienie to przysługuje w takich samych przypadkach, w których uprawnienie to zostało przyznane osobom fizycznym, dlatego przedstawione w poprzednich częściach artykułu rozważania odnoszą się także do osób prawnych, jako uprawnionych do wnioskowania o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, z wyjątkami opisanymi poniżej.
Ustawodawca zrezygnował z normatywnego wyodrębnienia dla osób prawnych uprawnienia do przekształcenia, gdy osoby te prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 13.10.2005 r. w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5.12.1990 r., a także jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały na podstawie art. 7 dekretu z 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy. Takie wyodrębnienie dla osób fizycznych unormowane jest w art. 1 ust. 1a ustawy z 29.7.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz.U. Nr 175, poz. 1459 ze zm.; dalej PrzekształUwWłU). Brak normatywnego wyodrębnienia takiego uprawnienia dla osób prawnych nie wyklucza jednak przysługiwania tym osobom takiego uprawnienia, ponieważ osoby te żądanie o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nabytego w przedstawiony sposób mogą zgłosić na podstawie art. 1 ust. 1 PrzekształUwWłU, jako podmioty użytkowania wieczystego w dniu 13.10.2005 r.
Charakterystyczne jednak jest to, że w art. 1 ust. 3 PrzekształUwWłU ustawodawca literalnie wyartykułował przysługiwanie osobom prawnym uprawnienia do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będącym następcami prawnymi m.in. tych osób fizycznych, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały w sposób określony w art. 1 ust. 1a PrzekształUwWłU. Jeżeli więc osoby prawne uzyskały prawo użytkowania wieczystego przed [...]