Nieruchomości

nr 5/2012

Umorzenie postępowania odwoławczego (odwołanie wniesione przez właściciela nieruchomości sąsiadującej z inwestycją drogową) (Dodatek do Nieruchomości 5/2012)

Alicja Plucińska-Filipowicz
sędzia NSA
Abstrakt

1. Przepis art. 28 ust. 2 ustawy z 7.7.1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.; dalej PrBudU) stanowi, iż stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu, którego dotyczy postępowanie w przedmiocie pozwolenia na budowę, zaś obszar oddziaływania obiektu w myśl art. 3 pkt 20 PrBudU, to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu, który co do zasady określa się w postępowaniu organu I instancji. Oczywiste powinno być przy tym, iż prawidłowość ustaleń w tym zakresie podlega analizie i ocenie zarówno w administracyjnym postępowaniu instancyjnym, jak i w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
2. Definicja „obszaru oddziaływania obiektu”, zawarta w art. 3 pkt 20 PrBudU, nie daje podstaw do przyjęcia poglądu, iż nieruchomość sąsiednia nie znajduje się w obszarze oddziaływania obiektu, skoro przy usytuowaniu tego obiektu budowlanego zostały zachowane minimalne odległości od granicy działki sąsiedniej, wynikające z przepisów techniczno- budowlanych określających warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, to tym samym oddziaływanie obiektu nie wykracza poza obszar nieruchomości.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20.4.2011 r., II OSK 283/11