Nieruchomości

nr 2/2012

Przenoszenie pozwoleń wodnoprawnych

Kacper Piórecki
radca prawny w kancelarii Linklaters.
Abstrakt

Konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego powstaje w sytuacji, gdy w ramach określonej inwestycji, niezbędna jest realizacja urządzeń wodnych. Takimi urządzeniami wodnymi mogą być: zbiorniki służące do odparowania wody opadowej, kanały, rowy melioracyjne, przepusty w takich rowach, wyloty kanalizacji służące do odprowadzania wody do rowu melioracyjnego, mury oporowe, nabrzeża itp.1 Ponadto, uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego może być niezbędne z uwagi na szczególne korzystanie z wód związane z użytkowaniem budowanego obiektu. W praktyce, w przypadku inwestycji komercyjnych, najczęściej pozwolenie będzie wymagane na pobór wód powierzchniowych lub podziemnych oraz na odprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi (bezpośrednio, tzn. nie poprzez sieć kanalizacyjną podmiotów trzecich)2. Dla przykładu konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego powstanie w przypadku odprowadzania wód opadowych i roztopowych z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni (np. z parkingów, placów manewrowych, terenów składowych ale już nie z dachów obiektów budowlanych) do rowów melioracyjnych. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego jest o tyle istotne, że bez takiego pozwolenia nie jest możliwe rozpoczęcie budowy (tj. uzyskanie pozwolenia na budowę).

Adresat pozwolenia wodnoprawnego

Pozwolenie wodnoprawne może być wydane na wniosek zainteresowanego podmiotu. Wnioskodawca nie musi dysponować jakimkolwiek tytułem prawnym ani do nieruchomości, ani do urządzeń wodnych3. Takie rozwiązanie wydaje się sprzyjać inwestorom, gdyż ułatwia prowadzenie inwestycji przez inwestora zastępczego. Brak wymogu legitymowania się tytułem prawnym umożliwia również przygotowanie planowanej inwestycji przez inwestora docelowego, ale jeszcze przed nabyciem nieruchomości. W powyższym zakresie pozwolenia wodnoprawne zbliżone są do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, również wydawanych niezależnie od posiadania przez wnioskodawcę tytułu do nieruchomości.

Kiedy potrzebna zmiana adresata?

Oderwanie pozwolenia wodnoprawnego od tytułu do gruntu oraz od własności urządzeń wodnych powinno być powiązane z zapewnieniem sprawnej procedury przenoszenia wydanego pozwolenia wodnoprawnego na inne podmioty. Inwestor zastępczy nie jest docelowym adresatem pozwolenia wodnoprawnego. Podobnie pierwotny inwestor może zrezygnować z prowadzenia inwestycji i sprzedać projekt inwestycyjny na jego wczesnym etapie, jeszcze przed ostatecznym nabyciem praw do gruntu.

Przejęcie praw i obowiązków z istniejącego pozwolenia wodnoprawnego może okazać się o tyle korzystne dla nabywcy, że umożliwi uniknięcie kosztów sporządzenia dokumentacji niezbędnej do uzyskania nowego pozwolenia wodnoprawnego (w tym kosztów sporządzenia operatu wodnoprawnego). Ponadto, przeniesienie funkcjonującego w obrocie prawnym pozwolenia wodnoprawnego powinno z reguły nastąpić szybciej niż wydanie nowego pozwolenia. Niekiedy przeniesienie praw i obowiązków z istniejącego pozwolenia umożliwi również [...]