Abstrakt
W numerze 12/2010 miesięcznika „Nieruchomości C.H. Beck” została szeroko omówiona problematyka wstąpienia partnera w stosunek najmu. Wskazano tam na wstępie, że pomimo iż wspólne zamieszkiwanie partnerów nie jest konieczną przesłanką istnienia faktycznego związku, to jest ono typowym przejawem pożycia: wspólne zamieszkiwanie partnerów kształtuje wszak rozwój ich więzi uczuciowej i gospodarczej. Oprócz tej omówionej problematyki oraz problemów związanych z najmem lokalu mieszkalnego przez partnerów, praktyczne znaczenie w zakresie wspólnego zamieszkiwania partnerów ma ponadto w szczególności kwestia wspólnego gospodarzenia partnerów, w tym nabywania i korzystania z przedmiotów urządzenia domowego. O zagadnieniach tych mowa będzie w niniejszym artykule.
Związki partnerskie mogą przybrać różnorodną formę. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w niniejszym artykule pojęcie związku partnerskiego rozumiane jest szeroko. Chodzi tutaj nie tylko o konkubinaty w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, a zatem związki dwojga niespokrewnionych ze sobą osób odmiennej płci, ale także o związki homoseksualne, wspólnoty życiowe osób złączonych stosunkiem pokrewieństwa czy też związki więcej niż dwojga osób2.
Związki partnerskie różnią się pod względem formy, ich ukształtowania i intensywności więzi. Poza bardzo ogólnymi przesłankami, charakteryzującymi ogół związków partnerskich, za które uznać należy istnienie wspólnoty życiowej partnerów i brak zawarcia przez nich związku małżeńskiego, związki te mogą się różnić w sposób nawet bardzo istotny między sobą: partnerzy mogą być różnej albo tej samej płci, partnerów może być dwóch lub więcej, oboje mogą być aktywni zawodowo albo jeden z nich może przejąć rolę prowadzenia gospodarstwa domowego, partnerzy mogą mieć wspólne dzieci, czy też mogą oni wychowywać wspólnie dzieci jednego z partnerów, mogą oni też „gospodarzyć z jednego portfela”, czy też sztywno rozgraniczać swoje finanse – takie przykłady możliwych form pożycia można mnożyć.
Fizyczna bliskość partnerów związana ze wspólnym zamieszkiwaniem wymaga od nich przynajmniej w ograniczonym zakresie pewnej organizacji pożycia, tak aby ta bliskość wpływała na ich wzajemne stosunki w sposób korzystny, cementujący ich więź, a nie w sposób destruktywny. Zamieszkujący razem partnerzy będą się w typowej sytuacji troszczyć o prowadzenie gospodarstwa domowego poprzez podział ról związanych z kontynuacją wspólnego pożycia. Wspólne pożycie wymaga wszak w typowej sytuacji konkretnej przestrzeni i wyposażenia gospodarstwa domowego. Przejawem kształtowania wspólnego pożycia będzie m.in. nabywanie artykułów spożywczych oraz środków codziennego użytku, ale także przedmiotów majątkowych o dużej wartości. Wspólnota życiowa partnerów kształtowana jest tym samym nieustannie poprzez związane z takim nabyciem życzenia i potrzeby partnerów.
Prowadzenie gospodarstwa domowego
W stosunku do małżonków ustawodawca przewidział ustawowy obowiązek współdziałania dla dobra rodziny, którą ci przez swój związek założyli (art. 23 KRO). Konkretyzując ten obowiązek w art. 27 KRO, ustawodawca uregulował, że oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Przepis ten w sposób wyraźny dopuszcza możliwość podziału między małżonkami funkcji w rodzinie, a konsekwencją takiego unormowania jest to, że obowiązki małżonków w zakresie przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny są co prawda równe, ale niekoniecznie jednakowe3.
Powyższy obowiązek prawny nie dotyczy wspólnie zamieszkujących partnerów, ponieważ przytoczone przepisy nie mają do nich zastosowania. Przepisów tych, skierowanych w sposób wyraźny jedynie do małżonków, nie można zastosować do partnerów nawet w drodze analogii. Wykorzystanie tej konstrukcji wymagałoby wykazania istnienia luki, której w omawianym przypadku brak, nie sposób bowiem przyjąć reguły, zgodnie z którą wszystkie współżyjące ze sobą osoby powinny być prawnie obowiązane do współdziałania dla dobra związku, który utworzyły. Należy w dalszej kolejności przypomnieć, że najogólniejszy schemat stosowania analogii legis obejmuje cztery zasadnicze elementy:
1. należy stwierdzić, że sytuacja nie jest prawnie obojętna oraz dojść do wniosku, że kontekst językowy nie daje podstawy dla sformułowania oceny prawnej;
2. wyszukać kontekst językowy dotyczący „podobnej” sytuacji faktycznej;
3. przyjąć na podstawie wykładni wybranego przepisu prawa, że kontekst językowy nie wyłącza dopuszczalności zastosowania analogii;
4. dyspozycję związaną z ową hipotezą zastosować odpowiednio do sytuacji będącej przedmiotem oceny4.
W oparciu o wykładnię art. 23 KRO nie sposób jest przyjąć, że kontekst [...]