Nieruchomości

nr 8/2011

Inwestycje w nieruchomości w miejscowościach turystycznych

Małgorzata Rucińska-Wagemann
Autorka jest ekonomistką, pośrednikiem w obrocie nieruchomościami.
Abstrakt

Od kilkunastu lat jesteśmy świadkami procesu wzrostu zamożności społeczeństwa. Pomimo kryzysu i zmian w przepisach dotyczących udzielania kredytów (rekomendacja T), coraz więcej osób stać nie tylko na zakup mieszkania czy domu, w którym będą mieszkać na co dzień, ale także na inwestycje w inne nieruchomości. Istnieje bowiem przekonanie, że inwestycja w nieruchomości jest dobrą lokatą kapitału. Rodzajów nieruchomości i sposobów czerpania z nich zysków jest wiele. Dlatego artykuł ten skupia się jedynie na wybranym elemencie, jakim są tzw. apartamenty w miejscowościach turystycznych.

W wielu miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów budowane są budynki z lokalami turystycznymi. Zakup takiego lokalu umożliwia odpoczywanie w wolnych chwilach w ulubionej miejscowości we własnym „domu”. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim wiemy dokąd jedziemy i jakich warunków można się spodziewać. Nie bez znaczenia jest również to, że nie ponosi się dodatkowych kosztów związanych z wynajmem pokoju czy domu. Trudno jednak przebywać w takim miejscu przez cały czas. Dlatego wiele osób decydując się na zakup apartamentu, przewiduje możliwość wynajmu turystom lokalu w okresie, kiedy sami z niego nie korzystają lub kupując lokal, przeznacza go tylko i wyłącznie na wynajem. Pojawia się zatem pytanie – co i gdzie kupić, żeby inwestycja była opłacalna.

Jeżeli kupujemy apartament dla zaspokojenia jedynie własnych potrzeb, możemy kierować się swoimi upodobaniami. Jednak w przypadku gdy chcemy zarabiać na wynajmie, należy uwzględnić również potrzeby przyszłych najemców, by przychód z najmu był na odpowiednim poziomie. Większość turystów chciałaby połączyć całkowicie sprzeczne potrzeby w całość – mieszkać w ciszy, blisko centrum danej miejscowości i mieć bardzo blisko do głównych atrakcji regionu (czyli nad morzem do plaży, a w górach do szlaków czy wyciągów narciarskich). Dlatego wybierając lokal z przeznaczeniem na wynajem, należy spróbować znaleźć złoty środek, dzięki czemu liczba potencjalnych najemców powinna wzrosnąć.

Ofert na rynku jest bardzo dużo. Budowanych jest wiele tego typu inwestycji o zróżnicowanym standardzie wykończenia zarówno wnętrz, jak i otoczenia oraz proponujących inny zakres usług dodatkowych. Warto przeanalizować wszystkie aspekty, gdyż może to wpłynąć bezpośrednio na liczbę najemców, a co za tym idzie na zwrot z inwestycji.

Co wybrać – góry czy morze?

W pierwszej kolejności zostanie przeanalizowany rynek apartamentów w pasie nadmorskim. Obecnie chyba każda miejscowość w tym rejonie posiada „apartamentowce” lub są one właśnie w trakcie budowy. Ponieważ główną atrakcją jest tu niewątpliwie morze, cena metra kwadratowego rośnie wraz z malejącą odległością do plaży i ładniejszym widokiem (na morze oczywiście). Klienci szukają inwestycji, które są ogrodzone, najlepiej dozorowane przez cały rok i przez całą dobę, gwarantujących miejsca postojowe lub garaże dla wszystkich właścicieli. Coraz więcej inwestycji oferuje swoim klientom ekskluzywną przestrzeń dostępną tylko dla mieszkańców danej nieruchomości, w której można korzystać z sauny, siłowni, często basenu. Posiadając apartament oferujący nie tylko plażę i niepewną pogodę, ale również inne alternatywne sposoby spędzania czasu, łatwiej będzie znaleźć chętnych do wynajęcia. Powstaje również wiele kompleksów [...]