Abstrakt
Sprawy o stwierdzenie zasiedzenia własności (użytkowania wieczystego) nieruchomości lub służebności gruntowej należą, jako sprawy z zakresu prawa rzeczowego, do właściwości sądów powszechnych. Postępowanie sądowe w tego rodzaju sprawach prowadzone jest w trybie nieprocesowym. Celem postępowania jest stwierdzenie, czy wnioskodawca nabył określone prawo poprzez zasiedzenie. Orzeczenie wydane w takiej sprawie ma więc charakter deklaratoryjny, do zasiedzenia bowiem dochodzi z mocy samego prawa, a nie z mocy orzeczenia sądowego. W przypadku nie spełnienia przesłanek zasiedzenia wniosek o jego stwierdzenie podlega oddaleniu.
Wniosek
Postępowanie nieprocesowe w sprawach o zasiedzenie wszczynane jest na wniosek (art. 506 KPC). Sądem właściwym do rozpoznania tego rodzaju sprawy jest sąd rejonowy miejsca położenia nieruchomości (art. 507 w zw. z art. 606 KPC). Wedle art. 511 KPC wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego powinien czynić zadość wymaganiom dotyczącym pozwu. Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia winien więc zawierać:
1) oznaczenie sądu, do którego jest wnoszony,
2) imię i nazwisko lub nazwę stron (oraz ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników) – w przypadku postępowania nieprocesowego będzie to wnioskodawca oraz zainteresowani,
3) oznaczenie rodzaju pisma,
4) osnowę wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
5) podpis strony (jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika),
6) wymienienie załączników.
Ponadto wniosek o zasiedzenie winien zawierać dokładnie określone żądanie (art. 187 § 1 pkt 1 w zw. z art. 13 § 2 KPC). W kontekście spraw o zasiedzenie wymóg ten oznacza konieczność sprecyzowania zarówno przedmiotu zasiedzenia, tj. dokładnego oznaczenia nieruchomości, a także wskazania daty, z którą wedle wnioskodawcy nastąpiło nabycie prawa przez zasiedzenie.
W sprawach o prawa majątkowe niezbędne jest oznaczenie wartości przedmiotu sporu (art. 187 § 1 pkt 1 KPC). Sprawa o zasiedzenie niewątpliwie jest sprawą o charakterze majątkowym, albowiem nie każda sprawa o prawa majątkowe stanowi spór o charakterze pieniężnym. Z tego względu wniosek o stwierdzenie zasiedzenia powinien posiadać oznaczenie wartości przedmiotu sporu, którym będzie najczęściej wartość prawa (nieruchomości, użytkowania wieczystego, służebności), które ma być przedmiotem zasiedzenia.
Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia powinien także zawierać [...]