Abstrakt
Decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowej łączy w sobie rozstrzygnięcia administracyjne z zakresu ustalenia lokalizacji inwestycji, zatwierdzenia podziału nieruchomości, przymusowego odebrania prawa własności i innych praw przysługujących do nieruchomości, zatwierdzenia projektu budowlanego oraz innych kwestii z zakresu prawa budowlanego dla pełnienia przez tę decyzję funkcji decyzji o pozwoleniu na budowę.
Postępowanie o wydanie pozwolenia na realizację inwestycji przeciwpowodziowej wobec innych postępowań budowlanych i lokalizacyjnych
Z art. 7 ust. 1 pkt 5 i ust. 7 pkt 2 i 3 SpecPPowódźU wynika, iż wojewoda – działając jako organ I instancji – zobowiązany jest do zawiadomienia o wszczęciu postępowania o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowej także organy administracji miejscowo właściwe do wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego w rozumieniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Organy te zobowiązane są bowiem do ustalenia, czy wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowej obejmuje takie nieruchomości lub ich części, które objęte są prowadzonym przez te organy postępowaniem o wydanie odpowiednio, decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Ustawodawca w SpecPPowódźU przyznał bowiem pierwszeństwo wydaniu decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowej względem innych postępowań budowlanych i lokalizacyjnych. W przypadku bowiem prowadzenia wobec tej samej nieruchomości lub jej części postępowania o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, postępowania te mogą być zawieszone, szczególnie w przypadku gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo sprzeczności planowanego przedsięwzięcia przeciwpowodziowego z inną projektowaną inwestycją objętą wskazanymi postępowaniami. W takim przypadku zawieszenie innych postępowań nie jest oczywiście obligatoryjne, ale wymaga rozważenia przez organy orzekające w tych innych postępowaniach, czy ze względu na projektowaną inwestycję przeciwpowodziową w określonym miejscu, nie zaistnieje konflikt inwestycyjny z innym zamierzeniem budowlanym, w tym z projektowaną drogą publiczną. Ma to bowiem służyć wyeliminowaniu realizacji innych inwestycji budowlanych, w tym drogowych, na takich obszarach, które są narażone na powodzie.
Obligatoryjnemu zawieszeniu podlegają natomiast postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego na obszarach objętych wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowej. W tym przypadku ustalenie takiej lokalizacji nie może powodować konfliktu lokalizacji z budowlą przeciwpowodziową. Zawieszenie postępowań lokalizacyjnych następuje do czasu wydania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowej. Po wydaniu tej decyzji, ustalenie lokalizacji inwestycji na terenie objętym pozwoleniem na realizację inwestycji przeciwpowodziowej teoretycznie jest możliwe, ale praktycznie staje się iluzoryczne, skoro dany teren jest objęty realizacją inwestycji przeciwpowodziowej, chyba że lokalizacja innej inwestycji nie będzie kolidowała z funkcjonowaniem budowli przeciwpowodziowej.
Stosowanie SpecPPowódźU wobec planu miejscowego i decyzji lokalizacyjnych
Zgodnie z art. 36 SpecPPowódźU, w przypadku gdy lokalizacja inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych przewidziana jest w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, albo wydano dla niej decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzję o warunkach zabudowy, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
Stosowanie przepisów SpecPPowódźU, w przypadku gdy lokalizacja inwestycji przeciwpowodziowej ustalona została w planie miejscowym, albo w jednym z dwóch rodzajów decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (tj. w decyzji o warunkach zabudowy lub w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego) nie oznacza jednak, aby [...]