Nieruchomości

nr 3/2011

Podatek od nieruchomości – tablice reklamowe (Pytania od Czytelników)

Stella Brzeszczyńska
doradca podatkowy w Warszawie. www.brzeszczynska.pl
Abstrakt

Spółdzielnia wydzierżawiła grunt, na którym postawiono tablice reklamowe, które są zamontowane w następujący sposób: wykopany w ziemi dół został zalany cementem i utworzył utwardzony prostokąt o wymiarach 2,60 m x 4,00 m i do tej betonowej podstawy przykręcono śrubami nośnik reklamowy. Czy od baneru reklamowego musimy zapłacić podatek od nieruchomości? Co jest podstawą opodatkowania: powierzchnia betonu, jej wartość czy wartość całego obiektu łącznie z banerem? Baner jest od marca 2010 r. amortyzowany przez dzierżawcę. Czy podstawą opodatkowania ma być wartość początkowa ustalona na marzec 2010, czy na styczeń 2011?

Zgodnie z art. 2 ustawy z12.1.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.; dalej PLokU) podatkowi od nieruchomości podlegają budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Prawo budowlane z kolei do budowli zalicza m.in. wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, a także fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W opisanej sytuacji występują dwa obiekty budowlane: budowla betonowa oraz nośnik reklamowy. W zależności od konstrukcji mogą one stanowić całość prawną (jedną rzecz) lub jedynie całość użytkową (funkcjonalną) złożoną z dwóch osobnych rzeczy.

Zgodnie z [...]