Abstrakt
Rozporządzenie Rady Ministrów z 21.9.2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz.U. Nr 207, poz. 2109 oraz z 2005 r. Nr 196, poz. 1628) stanowi realizację przez Radę Ministrów upoważnienia zawartego w art. 159 ustawy z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.). Przeprowadzona w 2005 r. nowelizacja rozporządzenia, która weszła w życie w dniu 7.10.2005 r. została spowodowana przede wszystkim uchwaleniem w dniu 8.7.2005 r. ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnym granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 169, poz. 1418 ze zm.).
Projektowane zmiany wynikają z konieczności przystosowania regulacji dotyczących wyceny nieruchomości, które zgodnie z treścią decyzji lokalizacyjnych przeznaczane są na realizację inwestycji drogowych (tzw. nieruchomości drogowe), do nowej sytuacji prawnej powstałej w wyniku wejścia w życie ustawy z 10.4.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. Nr 80, poz. 721) oraz jej nowelizacji przeprowadzonej w 2006 r.
Ponadto zmianie uległy także niektóre przepisy rozporządzenia, jednak zmiany te w większości mają charakter jedynie porządkujący i precyzujący. Ponadto w okresie obowiązywania powołanego aktu prawnego dostrzeżono pewne nieścisłości w treści niektórych przepisów, które obecnie można wyeliminować poprzez ich doprecyzowanie oraz uściślenie. Projekt nowelizacji przygotowany został z uwzględnieniem części propozycji przedstawionych przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych skupiającą praktyków w dziedzinie wyceny nieruchomości, a ponadto z uwzględnieniem uwag przekazywanych przez różne organy lub instytucje do Ministerstwa Infrastruktury.
Ujednolicenie pojęcia rynku lokalnego
Jedną z proponowanych zmian jest zmiana § 4 ust. 4 Rozporządzenia, który ma otrzymać brzmienie: „przy metodzie korygowania ceny średniej do porównań przyjmuje się co najmniej kilkanaście nieruchomości podobnych, które były przedmiotem obrotu rynkowego i dla których znane są ceny transakcyjne, warunki zawarcia transakcji oraz cechy tych nieruchomości. Wartość nieruchomości będącej przedmiotem wyceny określa się w drodze korekty średniej ceny nieruchomości podobnych współczynnikami korygującymi, uwzględniającymi różnice w poszczególnych cechach tych nieruchomości”.
Zmiana § 4 ust. 4 polega na [...]