Abstrakt
Centra danych powstały w latach 90. XX wieku jako odpowiedź na gwałtowny rozwój popytu na przechowywanie danych agencji rządowych i firm komercyjnych poza swoją siedzibą oraz jako gwarancja ciągłości operacyjnej. Ostatnie osiągnięcia i rozwój technologii zastosowania komputerów w implementacji usług społecznościowych (portale społecznościowe) oraz usług video na żądanie (video-on-demand VOD) spowodowały ekspansję wymagań dotyczących składowania i udostępniania danych. W ciągu relatywnie krótkiego okresu czasu centra danych stały się istotnym elementem funkcjonowania nowoczesnej gospodarki światowej.
Wymagania najemców w zakresie zasilania, bezpieczeństwa i dostępności danych oznaczają, że centra danych to wysoko wyspecjalizowane obiekty pod względem lokalizacji, konstrukcji i oferowanych usług. Sposób, w jaki takie budynki generują dochód, różni się od konwencjonalnych nieruchomościach komercyjnych. Obiekty te stały się rozpoznawalne jako odrębny typ nieruchomości inwestycyjnych, z zastrzeżeniem szczególnego podejścia wyceny tego typu nieruchomości.
Pomimo kluczowego znaczenia dla gospodarek opartych na świadczeniu usług, liczba budynków wykorzystywanych jako centra danych jest stosunkowo niewielka (w Wielkiej Brytanii istnieje ok. 1450 samodzielnych centrów danych). Transakcje rynkowe mogą być zatem ograniczone, a to w połączeniu z dużą różnorodnością oznacza, że wycena takich nieruchomości za pomocą tradycyjnych podejść porównawczych nie jest często możliwa.
Centra danych – segmentacja
Korporacyjne centra danych – są zajmowane przez właściciela i najczęściej budowane w określonym celu, ściśle wyspecjalizowanym, wykorzystywane na wyłączność przez duże firmy lub agencje rządowe do przechowywania własnych danych.
Częściowo komercyjne centra danych – Operatorskie – ośrodki te są własnością i są zarządzane przez operatorów danych (np. British Telecom) i podłączone do sieci tego operatora. Użytkownikami są zazwyczaj sami operatorzy i/lub małe i średnie przedsiębiorstwa, które wynajmują przestrzeń w centrum.
Komercyjne centra danych – Hurtowe operatorskie – właściciele takich centrów przechowywania danych oferują zazwyczaj powierzchnię większym przedsiębiorstwom, wymagającym długotrwałego bezpieczeństwa i wysokiego stopnia autonomii wynajmowanej powierzchni. Powierzchnia jest zwykle [...]