Nieruchomości

nr 10/2011

Licytacja nieruchomości w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego

Tomasz Darłak
Autor jest aplikantem radcowskim z Kancelarii Radców Prawnych Białowąs, Kustra Sp. k. we Wrocławiu.
Abstrakt

Kolejnym etapem postępowania egzekucyjnego z nieruchomości jest licytacja zajętej nieruchomości. Sprzedaż zajętej nieruchomości następuje bowiem w drodze publicznej licytacji, której termin nie może zostać wyznaczony wcześniej niż przed upływem dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania. Termin licytacji nie może również zostać wyznaczony przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

Ogłoszenie o licytacji

Organ egzekucyjny w drodze publicznego obwieszczenia ogłasza licytację nieruchomości. Wymóg publicznego ogłoszenia zostaje spełniony poprzez wywieszenie ogłoszenia w budynku sądowym oraz w lokalu organu gminy. Dodatkowo organ egzekucyjny jest zobowiązany do zamieszczenia ogłoszenia w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Na wniosek złożony przez stronę postępowania i na jej koszt organ egzekucyjny może również zarządzić ogłoszenie w inny, wskazany przez stronę sposób. Ogłoszenie o licytacji powinno zawierać:

− nieruchomość będąca przedmiotem licytacji,

− czas i miejsce licytacji,

− sumę oszacowania i cenę wywołania,

− wysokość rękojmi, którą licytant powinien złożyć,

− czas, w którym w ciągu dwóch tygodni przed licytacją wolno będzie oglądać nieruchomość oraz przeglądać w sądzie akta postępowania egzekucyjnego.

Ponadto w obwieszczeniu o licytacji organ egzekucyjny powinien zawrzeć:

− wzmiankę, że prawa osób trzecich do nieruchomości nie będą stanowić przeszkody do przeprowadzenia licytacji oraz przysądzenia własności nieruchomości na rzecz nabywcy, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie sądu wstrzymujące egzekucję;

− wyjaśnienie, że użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub poprzez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności.

W ogłoszeniu zamieszczanym w dzienniku poczytnym na terenie danej miejscowości wystarczy wskazanie nieruchomości podlegającej licytacji, czasu i miejsca licytacji, sumy oszacowania i ceny wywołania oraz wysokości rękojmi, jaką powinien złożyć licytant.

Obwieszczenie o licytacji organ egzekucyjny doręcza uczestnikom postępowania egzekucyjnego z nieruchomości oraz organowi gminy, urzędowi skarbowemu miejsca położenia nieruchomości oraz organom ubezpieczeń społecznych z wezwaniem, aby najpóźniej w terminie licytacji zgłosiły zestawienie podatków i innych danin publicznych, należnych do dnia licytacji nieruchomości.

Ogłoszenie o licytacji gospodarstwa rolnego

W przypadku ogłoszenia obwieszczenia o licytacji nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego współwłaściciel tej nieruchomości, niebędący jednocześnie dłużnikiem osobistym, może [...]