Nieruchomości

nr 10/2010

Pracować w nieruchomościach

Bartłomiej Rzepa
Autor jest prezesem krakowskiej firmy deweloperskiej Wawel Serwis, www.taniemieszkanie.pl
Abstrakt

Jak w każdej branży, tak i w tej niezbędne są pewne umiejętności i wiedza. Nie ma jednak aktu prawnego, który określałby, jakie wykształcenie jest niezbędne do zajmowania danego stanowiska. Oczywiście nie oznacza to, iż takie wymagania nigdzie nie obowiązują. Precyzyjne warunki, jakie należy spełniać, by podjąć pracę na konkretnym stanowisku, określają akty prawne dotyczące wykonywania określonych zawodów. Dotyczy to jednak tylko tych profesji, do których dostęp jest w jakiś sposób reglamentowany, np. pośredników w obrocie nieruchomości.

Koniec z licencją?

Jeszcze do niedawna, aby otrzymać licencję pośrednika w obronie nieruchomości, wystarczyło posiadać wykształcenie średnie, odbyć odpowiedni kurs i praktykę, a następnie zdać państwowy egzamin. Zmiany przyniosła nowelizacja ustawy z 1.1.2008 r. Artykuł 182 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że licencję zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami może dostać osoba fizyczna z wykształceniem wyższym i posiadająca dyplom ukończenia studiów podyplomowych z zakresu pośrednictwa. Warunkiem niezbędnym jest także posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz wykazanie niekaralności za przestępstwa gospodarcze i skarbowe. Po odbytej praktyce można przystąpić do wykonywania zawodu. Do zadań pośrednika należy kojarzenie stron przyszłej transakcji, gromadzenie i weryfikacja informacji na temat danej nieruchomości, a także czynności doradcze. Pośrednik zobowiązany jest stosować przepisy prawa i standardy zawodowe, a także przestrzegać zasad etyki.

Od początku tego roku rząd zastanawia się nad zniesieniem większości zezwoleń i licencji w gospodarce. Ma to na celu ułatwienie Polakom zakładania własnej działalności, a co za tym idzie „pobudzenie” gospodarki. Wokół utrzymania licencji trwają jednak spory. W branżowej prasie można było zapoznać się z licznymi petycjami w obronie licencji zawodowych dla pośredników w obrocie nieruchomości, apelującymi o utrzymanie licencji. Zwolennicy zmian w przepisach zaznaczają z kolei, że zezwolenie na obrót nieruchomościami jest zbędne, a zlikwidowanie przyznawania licencji znacząco obniży koszt wejścia na rynek osób chcących wykonywać ten zawód. Jak zakończy się ten spór jeszcze nie wiadomo. Póki co trwają debaty między Ministerstwem a przedsiębiorcami, a rząd obiecuje kompromisowe rozwiązanie tej sprawy.

Sprzedawać może każdy

Ponad [...]