Abstrakt
Michał Horoszko i Dariusz Pęchorzewski komentując art. 189 ustawy 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (seria „Krótkie Komentarze Becka”, Warszawa 2008), prezentują pogląd korzystny dla spółek komunalnych, sankcjonujący świadczenie przez nie usług komercyjnych w zakresie zarządzania nieruchomościami. Na podejście to należy jednak spojrzeć krytycznie.
rtykuł 10 ustawy z 20.12.1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43 ze zm.; dalej GospKomU) zakazuje prowadzić działalność gospodarczą w obszarze zarządzania nieruchomościami spółkom gminnym. Dopuszczone są jednak wyjątki od reguły. Artykuł 10 ust. 1 GospKomU stanowi, że poza sferą użyteczności publicznej gmina może tworzyć spółki prawa handlowego i przystępować do nich, wyłącznie wtedy, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
1. istnieją niezaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej na rynku lokalnym oraz
2. występujące w gminie bezrobocie w znacznym stopniu wpływa ujemnie na poziom życia wspólnoty samorządowej, a zastosowanie innych działań i wynikających z obowiązujących przepisów prawnych nie doprowadziło do aktywizacji gospodarczej, a w szczególności do znacznego ożywienia rynku lokalnego lub trwałego ograniczenia bezrobocia.
Biorąc pod uwagę liczbę firm prywatnych zarządzających nieruchomościami w większości gmin, trudno jest dowieść, że powyższe dwa warunki zostaną gdziekolwiek spełnione łącznie, choć prawo dopuszcza taką hipotetyczną sytuację. Właśnie o takiej sytuacji stanowi możliwość przewidziana w art. 189 GospNierU, polegająca na powierzeniu zarządzania nieruchomościami należącymi m.in. do zasobów komunalnych podmiotom tworzonym w tym celu przez gminę (jeżeli zarządzanie będzie wykonywane przez zarządców nieruchomości wymienionych w art. 184 ust. 2). Artykuł 189 GospNierU stanowi więc uzupełnienie art. 10 GospKomU definiującego warunki niezbędne do umożliwienia gminie tworzenia podmiotów zarządzających nieruchomościami.
Warto zwrócić uwagę, że [...]