Nieruchomości

nr 3/2009

Podatek od nieruchomości – decyzje organów budowlanych jako dowód w sprawach podatkowych

Michał Thedy
dyrektor w dziale Doradztwa Rynku Nieruchomości oraz Międzynarodowego Prawa Podatkowego w Ernst&Young.
Wojciech Krok
senior w dziale Doradztwa Rynku Nieruchomości oraz Postępowań Podatkowych i Sądowych w Ernst&Young.
Abstrakt

Akty administracyjne wydawane przez organy administracji budowlanej, chociaż mogą stanowić dowód w postępowaniu podatkowym, podlegają takiej samej ocenie jak inne dowody, które organ podatkowy jest zobowiązany zebrać. Zawarte w nich ustalenia nie zwalniają organów podatkowych i sądów administracyjnych z obowiązku dokonania wykładni przepisów Prawa budowlanego, niezależnie od tego, jakich trudności ona nastręcza.

Wielu podatników, działających w branży nieruchomości i innych sektorach gospodarki, zetknęło się w praktyce z problemem dotyczącym zakresu opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości. Wyczerpujące omówienie tego bardzo ciekawego, a przy tym istotnego dla podatników problemu to prawdopodobnie temat na osobną publikację książkową.

W niniejszym artykule próbujemy przybliżyć jeden z praktycznych aspektów tego problemu – wykorzystanie decyzji wydawanych przez organy administracji budowlanej w celu ustalenia, czy dany obiekt jest budowlą podlegającą opodatkowaniu.

Przykład z życia wzięty

Tłem naszych rozważań będzie spór, który niedawno rozegrał się przed sądami administracyjnymi. Przebieg sprawy przedstawiał się następująco. Lokalne organy podatkowe miasta Zamościa uznały za budowlę podlegającą opodatkowaniu stację bazową telefonii komórkowej GSM usytuowaną na dzwonnicy katedry. Rozstrzygając sprawę, organy podatkowe oparły się na decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie udzielenia zgody na użytkowanie, w której to decyzji sporna stacja bazowa telefonii komórkowej zakwalifikowana została jako obiekt budowlany, a także decyzji Prezydenta Miasta w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego na budowę przedmiotowej stacji bazowej na dzwonnicy Katedry. W ocenie organów podatkowych powyższe decyzje były dostatecznym dowodem, że stacja ta jest budowlą. W skardze do sądu podatnik wskazał, że stacja bazowa nie stanowi obiektu budowlanego, a zatem nie jest budowlą podlegającą opodatkowaniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, wyrokiem z [...]