Nieruchomości

nr 2/2009

Oznaczenie nieruchomości gruntowej, cz. III

Piotr Siciński
Abstrakt

Sprostowanie nie może prowadzić do zmiany obszaru nieruchomości, może natomiast prowadzić do zmiany jej pola powierzchni w wyniku nowego dokładniejszego pomiaru.

Pojęcia oznaczenia nieruchomości i sprostowania oznaczenia nieruchomości

Jakkolwiek § 57 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 20.8.2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (KWInforR) odróżnia oznaczenie i sprostowanie, to zasady dokonywania obydwu tych wpisów są takie same. Pierwsze – oznaczenie nieruchomości w księdze wieczystej następuje z chwilą jej założenia. Zgodnie z § 19 i 20 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 17.9.2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów (ProwadzenieKWR) założenie księgi wieczystej dla nieruchomości dokonywane jest na podstawie wniosku zawierającego w szczególności oznaczenie nieruchomości, miejsca jej położenia, obszaru oraz sposobu korzystania z nieruchomości, do którego powinny być dołączone dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości. Mimo że rozporządzenie nie określa, jakie mają to być dokumenty, to w tej sytuacji w grę wchodzi jedynie wyrys z mapy ewidencyjnej. Już nawet uprzednio regulujące kwestie ewidencji zarządzenie Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej z 20.2.1969 r. w sprawie ewidencji gruntów (M.P. z 25.3.1969 r.) w § 99 ust. 1 postanawiało, że dla założenia księgi wieczystej właściwy organ sporządza na zamówienie strony wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy według stanu wykazanego w ewidencji.

Ustalony obszar nieruchomości (pojmowany jako jej rozległość wyznaczona granicami, a nie arytmetyczne obliczenia pola powierzchni) stanowi stan wyjściowy, który sąd oznacza bieżącym numerem 1. W księdze dotychczasowej (przed wprowadzeniem systemu informatycznego) dodatkowo podkreślano, że jest to pierwszy wpis poprzez zamieszczenie tekstu „wpisano przy założeniu księgi wieczystej” dokonywanego stosowanie do § 61 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego z 18.3.1992 r., a obecnie według § 10 ust. 1 ProwadzenieKWR poprzez zamieszczenie tekstu: „Założono księgę wieczystą”. W praktyce abstrakcyjność pojęcia obszar nie jest jednak rozumiana tożsamo i często zmniejszenie obszaru nieruchomości (wyliczonego pola powierzchni) powoduje poczucie, że nieruchomość została w niezrozumiały sposób zmniejszona. Powoduje to zazwyczaj poszukiwania brakującej powierzchni poprzez kwestionowanie granic nieruchomości.

Dopiero w stosunku do założonej księgi stosuje się pojęcie sprostowania. Sprostowanie oznaczenia, o którym mowa w art. 27 KWU oznacza doprowadzenia oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej do zgodności z danymi w ewidencji gruntów i budynków. Sprostowanie powinno zawsze polegać na [...]