Nieruchomości

nr 10/2009

Ograniczenia sposobu korzystania z gruntu przez użytkownika wieczystego

Wojciech Koczara
, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.
Abstrakt

Użytkowanie wieczyste jest po prawie własności najszerszym prawem rzeczowym do nieruchomości. Pomimo toczącej się od wielu lat debaty nawołującej do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność oraz pewnych działań ustawodawcy w tym zakresie, jak dotąd proces ten nie objął przeważającej części terenów oddanych w użytkowanie wieczyste. Użytkownik wieczysty uprawniony jest do korzystania z nieruchomości w granicach określonych przepisami prawa oraz postanowieniami umowy, na podstawie której rzecz została mu oddana w użytkowanie wieczyste. W przypadku użytkowania wieczystego, które nie powstało na podstawie umowy, sposób korzystania z gruntu wynikać powinien z decyzji administracyjnych wydawanych w związku z nabyciem tego prawa przez pierwszego użytkownika wieczystego. W razie wykorzystywania gruntu niezgodnie z celem użytkowania wieczystego właściciel może żądać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego i w konsekwencji odebrać grunt. Konsekwencje niedotrzymania warunków korzystania z gruntu mogą być dla użytkownika wieczystego bardzo dotkliwe. W praktyce pojawiają się istotne wątpliwości co do zakresu ograniczeń w korzystaniu z gruntu przez użytkownika wieczystego oraz związania tymi postanowieniami kolejnych nabywców użytkowania wieczystego.

Ustalenie przeznaczenia gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste

Zgodnie z postanowieniami Kodeksu cywilnego (art. 239 § 1 KC) oraz art. 29 ust. 1 ustawy z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.; dalej GospNierU), sposób korzystania z gruntu przez użytkownika wieczystego powinien być określony w umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Jeżeli oddanie nieruchomości następuje w celu jej zabudowy, umowa powinna dodatkowo określać sposób i termin zagospodarowania nieruchomości, w tym termin zabudowy, zgodnie z celem, na który nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste. W razie gdy użytkowanie wieczyste nie powstało w drodze umowy, cel użytkowania wieczystego powinien być określony w decyzji administracyjnej potwierdzającej nabycie użytkowania wieczystego (art. 200 GospNierU). Przeznaczenie gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste powinno być ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości (art. 30 GospNierU).

W umowach o oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste cel użytkowania bywa określany niejednolicie, przy czym istotne różnice istnieją w zależności od tego, czy nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste w związku z realizacją określonych inwestycji (zwykle po przeprowadzeniu przetargu), czy też została zawarta bez przetargu w związku z realizacją roszczeń o ustanowienie użytkowania wieczystego przyznanych ustawowo pewnym grupom podmiotów. Roszczenie o ustanowienie użytkowania wieczystego w trybie bezprzetargowym przysługuje np. osobom prawnym, które były użytkownikami gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy w dniu 5.12.1990 r. (a nie nabyły prawa użytkowania wieczystego na innej podstawie), osobom, które były w dniu 5.12.1990 r. posiadaczami nieruchomości należących do Skarbu Państwa (art. 204 i n. GospNierU), jak również osobom i ich następcom prawnym osób, które złożyły wniosek o przyznanie prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym na podstawie art. 7 dekretu z 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279 ze zm.).

W przypadku pierwszego typu umów o oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste na konkretny cel po przeprowadzeniu przetargu, to ich postanowienia dotyczące dopuszczalnego sposobu korzystania z nieruchomości nie budzą zwykle większych problemów interpretacyjnych. Umowy te przewidują wykonanie sprecyzowanej inwestycji w określonym czasie, wskazując terminy rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. Natomiast w przypadku umów zawieranych w wykonaniu roszczenia o ustanowienie użytkowania wieczystego, przeznaczenie gruntu określane było często w sposób nieprecyzyjny, np. przez wskazanie, iż użytkownik wieczysty może korzystać z nieruchomości na cele statutowe lub zgodnie z przeznaczeniem gruntu.

W razie wątpliwości [...]