Abstrakt
Jedynie kandydaci na rzeczoznawców będą zdawać egzaminy podczas postępowania kwalifikacyjnego. Przyszli pośrednicy i zarządcy odbędą praktyki i postępowanie kwalifikacyjne już bez pisania testów i egzaminów ustnych. Weryfikacja wniosków dokonywana przez komisję będzie zatem miała charakter bardziej formalny niż merytoryczny.
W dniu 27.2.2008 r. ukazał się Dziennik Ustaw Nr 31, w którym pod pozycją 189 opublikowano rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15.2.2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości (dalej: NadLicR). Powyższe rozporządzenia wraz z opublikowanym w tymże dzienniku pod pozycją 190 rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 25.2.2008 r. w sprawie opłat za postępowania kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej stanowią, w połączeniu z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 11.1.2008 r. w sprawie postępowań z tytułu odpowiedzialności zawodowej, system aktów wykonawczych dostosowanych do znowelizowanej w dniu 1.1.2008 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami (GospNierU).
Egzaminy na starych zasadach
Zanim zostaną omówione zmiany wprowadzone powyższym rozporządzeniem z 15.2.2007 r., warto zastanowić się, do jakich postępowań oraz osób jest ono skierowane? Chodzi tu mianowicie o kandydatów na zarządców i pośredników, którzy chcieliby zdawać egzaminy na starych zasadach i dla których powyższe przepisy nie mają zastosowania z poniższych względów.
Zgodnie z art. 9 ustawy nowelizującej z końcem 2007 r. GospNierU (Dz.U. Nr 173, poz. 1218 z 2007 r.) osoby bez studiów kierunkowych i podyplomowych, posiadające co najmniej średnie wykształcenie, po tzw. kursach zawodowych, mogą otrzymać licencje zawodowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami, jeżeli do dnia 31.12.2008 r. przejdą z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w trybie przepisów obowiązujących do końca 2007 r. Mówiąc o przepisach obowiązujących do końca 2007 r., należy mieć na uwadze rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 17.2.2005 r. w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości (Dz.U. Nr 35, poz. 314, dalej UprawZawodR). W dniu 28.12.2007 r. do powyższego rozporządzenia wprowadzono nowe brzmienie § 31, zgodnie z którym dodatkowo umożliwiono kandydatom zdawanie tzw. egzaminów poprawkowych (Dz.U. Nr 250 poz. 1874). Osoby, które nie zaliczyły testów, mogą w terminie 14 dni zawnioskować o przystąpienie do egzaminu poprawkowego. Taką procedurę poprawką można przeprowadzić maksymalnie dwukrotnie wobec kandydata, który nie zdał testu. Zatem do „starych” postępowań stosujemy „stare” przepisy w tym UprawZawodR – choć z pewnymi ograniczeniami. Zgodnie z § 52 UprawZawodR: „Do osób, o których mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z 28.11.2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2004 r. Nr 141, poz. 1492 i Nr 240, poz. 2408), ubiegających się o nadanie licencji zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami albo zarządzania nieruchomościami, nie stosuje się § 9 ust. 1 i 3 oraz § 23 ust. 2 pkt 1 lit. b i c w zakresie art. 182 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz art. 187 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy”. Chodzi tu o dokumenty, które załącza się do wniosku o odbycie praktyki zawodowej oraz dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego. Zgodnie z § 52 ust. 3 UprawZawodR do wniosku o odbycie praktyk i przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego kandydaci dołączają dokumenty potwierdzające posiadanie wykształcenia średniego oraz ukończenie kursu specjalistycznego.
Omawiany art. 13 ust. 2 ustawy z 28.11.2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (ZmGospNierU) określa, że: „Osoby z wykształceniem średnim mogą ubiegać się o nadanie licencji zawodowej odpowiednio w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami, pod warunkiem ukończenia kursu specjalistycznego, którego program został uzgodniony z ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, oraz jeżeli złożą wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31.12.2007 r. W przypadku osób z wykształceniem wyższym ukończenie kursu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uznaje się [...]