Abstrakt
W większości przypadków darowizny związane są z nieodpłatnym przekazaniem składników majątku podatnika na cele szeroko pojętej reklamy lub reprezentacji. Jako że nieruchomości, chociażby ze względu na ich dużą wartość, stosunkowo rzadko są przedmiotem tego typu czynności, w praktyce obrotu nieruchomościami będą dominować przypadki, w których nieruchomości przekazywane będą na cele osobiste podatnika lub inne nie związane z prowadzanym przez niego przedsiębiorstwem. Dotyczy to w szczególności stanów faktycznych, w których podatnik VAT podejmuje decyzję o wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej i przeznaczeniu jej na inne cele, np. zamierza nieodpłatnie przekazać ją członkowi rodziny. Z podobną sytuacją będziemy mieli również do czynienia w również przypadku nieruchomości przekazywanych nieodpłatnie akcjonariuszowi po zakończeniu postępowania likwidacyjnego1 lub nieodpłatnego przekazanie małżonkowi przy zniesieniu współwłasności lokali użytkowych nabytych na zasadach wspólności małżeńskiej2. Na marginesie należy zwrócić uwagę na fakt, iż nieodpłatne przekazanie nieruchomości na cele osobiste może pozwolić podatnikowi na uniknięcie zapłaty podatku przy jej zbyciu w przyszłości. Dotyczyć to może tych sytuacji, w których przedmiotem nieodpłatnego przekazania (darowizny) będzie grunt, a także budynki, budowle lub ich części niespełniające kryteriów pozwalających uznać je za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. art. 43 ust. 2 pkt 1 VATU, ze względu na fakt: – iż od końca roku, w którym zakończono budowę i nie minęło co najmniej 5 lat; – podatnik przed wprowadzeniem budynku do ewidencji środków trwałych lub w trakcie jego użytkowania poniósł wydatki poniesione na jego ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiące mniej niż 30% jego wartości początkowej.
Co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności odpłatne, w szczególności wskazane w art. 5 VATU – odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług. Art. 7 ust. 2 VATU zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. Dotyczy to przypadku przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W świetle wskazanego przepisu art. 7 ust. 2 VATU, aby doszło do opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania nieruchomości muszą być spełnione dwa warunki:
1. podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu nieruchomości (nie jest przy tym istotne, czy podatnik faktycznie skorzystał z tego uprawnienia),
2. nieodpłatne przekazanie dokonywane jest na cele niezwiązane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (niezależnie od tego, czy podatnik VAT dokonał odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości)3.
Jeżeli którykolwiek z wskazanych powyżej warunków nie zostanie spełniony, to [...]